Radio Białystok | Wiadomości | O pieniądzach dla samorządów z nowego programu regionalnego na konferencji w Suwałkach

O pieniądzach dla samorządów z nowego programu regionalnego na konferencji w Suwałkach

autor: Marcin Kapuściński

12.09.2023, 18:52, akt. 19:40

Jak zdobyć unijne pieniądze na zazielenienie miast, wsparcie innowacyjności firm oraz rozwój szkół i przedszkoli? Na te pytania odpowiadali we wtorek (12.09) w Suwałkach przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński


0:00
0:00
O pieniądzach dla samorządów z nowego programu regionalnego na konferencji w Suwałkach - relacja Marcina Kapuścińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze z cyklu spotkań dotyczących realizacji programu "Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027". Urzędnicy opowiadali tam o aktualnych i planowanych naborach wniosków, a samorządowcy zdradzili, na co będą chcieli wydać pieniądze.

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego Joanna Sarosiek podkreślała, że warto ubiegać się o środki, bo do podziału jest kwota, jakiej województwo jeszcze do dyspozycji nie miało.


To 1,3 mld euro i są to pieniądze przeznaczone na wsparcie przeróżnych obszarów życia społeczno-gospodarczego. Skierowane zostaną praktycznie do wszystkich mieszkańców województwa. Największym obszarem, który będziemy wspierać, jest szeroko rozumiana ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, dbanie o przyrodę i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - mówiła Joanna Sarosiek.


Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przyznał, że ma już listę zadań do zrealizowania.


Jako samorząd mamy potrzeby dotyczące m.in. wdrożenia działań związanych z zieloną i błękitną infrastrukturą. Mówimy o budowie zbiorników retencyjnych, ale także o przedsięwzięciach związanych z zazielenieniem miasta. Druga ważna kwestia dotyczy szeroko rozumianej rewitalizacji Suwałk - mówił Czesław Renkiewicz.


Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmiku województwa Romualda Łanczkowskiego pieniądze powinny być dzielone zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.


Będą to środki m.in. na ochronę środowiska, oświatę i infrastrukturę. Na wszystko, co jest konieczne do funkcjonowania samorządów i biznesu. Są to duże sumy, które trafią do naszego województwa, ale też i do Suwałk. Wsparcie w takim samym stopniu powinno dotyczyć każdej części regionu - stwierdził Romuald Łanczkowski.


Suwalska konferencja to pierwsze z cyklu spotkanie poświęcone konkursom ogłaszanym w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027". Kolejne odbędą się w Białowieży, Łomży i Białymstoku.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


8 podlaskich przedsiębiorstw otrzymało unijne dofinansowanie - wśród nich jest firma ALEX

21.07.2023, 14:30

To już ostatni konkurs w mijającej perspektywie unijnego dofinansowania na wspieranie inwestycji. Dotacje - 24 miliony złotych - otrzymało 8 podlaskich przedsiębiorstw. Wśród nich jest firma ALEX - jeden z największych producentów systemów autogazu w Polsce.


6 mld euro dla polskich firm do zdobycia z nowych funduszy europejskich

24.03.2023, 16:52

Można było dowiedzieć się, o jakie unijne wsparcie można się starać i na co je przeznaczyć. Kilkudziesięciu przedsiębiorców z woj. podlaskiego wzięło udział w spotkaniu w Białymstoku na temat pozyskania dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok