Radio Białystok | Wiadomości | Jagiellonia wygrywa z Zagłębiem Lubin i obejmuje prowadzenie w tabeli [zdjęcia, wideo]

21.10.2023, 01:12, akt. 22.10.2023, 08:58

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 3:0 (2:0) z Zagłębiem Lubin w piątkowym (20.10) meczu ekstraklasy. Dzięki wygranej Jagiellonia awansowała na pozycję lidera rozgrywek.

Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin, 20.10.2023, fot. Joanna Szubzda

Jagiellonia u siebie nie przegrywa

Jagiellonia nie zwalnia tempa i notuje kolejne zwycięstwo w piłkarskiej ekstraklasie; w tym sezonie na własnym boisku nie odnotowała nawet remisu.

W piątkowym (20.10) meczu z Zagłębiem, rozegranym w deszczu, chłodzie i przy silnym wietrze, od pierwszego gwizdka sędziego kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku.

Już w 3. minucie stworzyła sytuację, po której sędzia Bartosz Frankowski wskazał na rzut karny, ale po kilkuminutowej analizie VAR zmienił decyzję i uznał, że Jarosław Kubicki jednak nie był faulowany w polu karnym gości przez Aleksa Ławniczaka.

Białostoczanie utrzymywali się przy piłce, długo i dokładnie ją rozgrywali. W 26. minucie świetną okazję miał bardzo aktywny w tym meczu Kubicki, ale przestrzelił z linii pola karnego.

Skrzypczak otworzył wynik

W 28. minucie gospodarze objęli prowadzenie; po rzucie rożnym i dośrodkowaniu Bartłomieja Wdowika celnie głową uderzył Mateusz Skrzypczak.

W 36. minucie Bartłomiej Wdowik oddał strzał z rzutu wolnego, bramkarz Zagłębia Sokratis Dioudis piłkę wypuścił z rąk, ale pomógł mu jeden z obrońców wybijając ją na rzut rożny. W kolejnej składnej akcji Jagiellonii pokazał się Dominik Marczuk, tym razem jako strzelec, a nie asystent, ale piłka trafiła w słupek.

Gol z karnego

Kilka minut przed końcem pierwszej połowy w polu karnym faulowany był Jarosław Kubicki. Sędziowie ponownie kilka minut sprawdzali tę sytuację i uznali, że Jagiellonii należy się rzut karny. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Pululu i pewnym strzałem pokonał bramkarza gości i dał Jagiellonii prowadzenie 2:0.

Jeden gol w drugiej połowie

Początek drugiej połowy to wreszcie aktywniejsze Zagłębie, które przez kwadrans dłużej utrzymywało się przy piłce i konstruowało akcje ofensywne. Jagiellonia cofnęła się dość głęboko i czekała na kontry. Najlepszą okazję do zdobycia gola w Białymstoku Zagłębie miało w 54. minucie, ale strzał Tomasza Pieńko minimalnie minął słupek.

Z czasem wrócił scenariusz z pierwszej połowy; gospodarze mieli piłkę, długo i odważnie ją rozgrywali już od własnego pola karnego, wciąż przesuwając swoje akcje. W 65. minucie okazję bramkową miał znowu Kubicki; piłkę wyłożył mu Wdowik, ale uderzenie pomocnika Jagiellonii wybił na rzut rożny Dioudis.

Jednak minutę później lewy obrońca Wdowik, powołany na zgrupowanie reprezentacji kraju na mecze z Wyspami Owczymi i Mołdawią, trafił do bramki bezpośrednio z rzutu rożnego. Pomógł mu nieco niefortunną interwencją bramkarz Zagłębia, który na linii bramkowej nie zdołał piłki złapać i wpadł z nią do bramki.

Tego gola i cały mecz z trybun stadionu przy ul. Słonecznej obserwował selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz.

W 81. minucie gospodarze powinni zdobyć kolejnego gola, ale akcja Pululu z Jose Naranjo ostatecznie zakończyła się strzałem w poprzeczkę hiszpańskiego skrzydłowego. Po tym zwycięstwie Jagiellonia objęła prowadzenie w tabeli piłkarskiej ekstraklasy.

Następny mecz Jagiellonia zagra już we wtorek. Będzie to wyjazdowe, zaległe spotkanie z Lechem Poznań.

Jagiellonia Białystok - KGHM Zagłębie Lubin 3:0 (2:0)

Bramka: 1:0 Mateusz Skrzypczak (28-głową), 2:0 Afimico Pululu (44-karny), 3:0 Bartłomiej Wdowik (66).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Nene.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 8 049.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek (82. Dusan Stojinovic), Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik (87. Bojan Nastic) - Dominik Marczuk (68. Tomasz Kupisz), Taras Romanczuk, Nene, Jarosław Kubicki (87. Alan Rybak), Jose Naranjo (81. Kristoffer Hansen) - Afimico Pululu.

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis – Mateusz Grzybek, Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Mikkel Kirkeskov – Kacper Chodyna (81. Marek Mróz), Damian Dąbrowski, Tomasz Makowski (46. Marko Poletanovic), Serhij Bułeca (46. Tomasz Pieńko), Mateusz Wdowiak (90.+2 Arkadiusz Woźniak) - Juan Munoz (68. Dawid Kurminowski).

źródło: PAP | red: wsz, sk, zmj

Dla kibiców Jagiellonii Białystok to najważniejszy wyjazdowy mecz w tym sezonie. Fani żółto-czerwonych mobilizują się na spotkanie z Pogonią Szczecin, które zaplanowano na 28 października.

Bartłomiej Wdowik z Jagiellonii Białystok powołany do piłkarskiej reprezentacji Polski

9.10.2023, 09:11

Obrońca Jagiellonii Białystok Bartłomiej Wdowik i bramkarz francuskiego OGC Nice Marcin Bułka zostali dodatkowo powołani do piłkarskiej reprezentacji Polski na październikowe mecze eliminacji mistrzostw Europy z Wyspami Owczymi i Mołdawią. Zastąpią Tymoteusza Puchacza i Bartłomieja Drągowskiego.

Dominik Marczuk: Byliśmy drużyną lepszą [wideo]

8.10.2023, 17:58

Adrian Siemieniec: Musimy lepiej zarządzać wynikiem przy tak wysokim prowadzeniu [wideo]

8.10.2023, 17:44

Aż sześć goli w Krakowie - Jagiellonia wygrywa z Cracovią

8.10.2023, 16:57

Jagiellonia Białystok wygrała 4:2 (2:0) wyjazdowe spotkanie z Cracovią w piłkarskiej ekstraklasie. To dopiero druga wygrana żółto-czerwonych na wyjeździe w tym sezonie. Jagiellonia awansowała na trzecie miejsce w tabeli.

Znamy już dokładną liczbę maskotek, które znalazły się na murawie stadionu Jagiellonii

3.10.2023, 13:48

Wiadomo już, ile dokładnie maskotek rzucili kibice Jagiellonii Białystok w przerwie meczu z Legią Warszawa. Białostocki klub podaje, że pluszaków było dokładnie 109 470.