Radio Białystok | Wiadomości | Zespół Kurpie Zielone obchodzi 70-lecie pracy twórczej

Zespół Kurpie Zielone obchodzi 70-lecie pracy twórczej

17.11.2023, 08:21, akt. 08:45

Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", jeden z najstarszych zespołów w północno-wschodniej Polsce, kultywujący rodzime tradycje, obchodzi w tym roku 70-lecie pracy twórczej. Jest wizytówką Podlaskiego i marką na całym świecie - podkreślają władze regionu.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Kurpie Zielone to jeden z najdłużej istniejących amatorskich zespołów ludowych w północno-wschodniej Polsce. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury (wcześniej Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku).

Z okazji jubileuszu 24 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się specjalny koncert Kurpi Zielonych – poinformowali w czwartek na konferencji prasowej organizatorzy.


Kurpie Zielone to nie tylko wizytówka Podlaskiego Instytutu Kultury, ale całego naszego województwa. To jest dobro województwa – mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Artur Kosicki wymienił, że na zespół składają się liczni śpiewacy, tancerze, instruktorzy, kadra menadżerska, którzy pracowali na tę markę od wielu lat.

"Jest to jedna wielka podlaska rodzina" – podkreślił. Marszałek powiedział też, że zespół jest podlaską marką i – jak podkreślił – nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie, dlatego należy o taki zespół dbać.


Wspólnie z mieszkańcami i z radnymi sejmiku dziękujemy, że taki pomysł 70 lat temu pojawił się w tej instytucji i faktycznie pokazuje on, jak wspaniałą rzecz można zrobić dla promocji tego regionu, ale też dla kultywowania tradycji i pokazywania różnorodności naszego województwa, bo to robią "Kurpie" – łączą pokolenia – zaznaczył marszałek Kosicki.


"Kurpie Zielone to jeden z najstarszych i największych takich zespołów w Polsce" – mówiła zastępczyni dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Agnieszka Jabłońska. Podkreśliła, że zespół jest wizytówką instytucji i ma przepiękną tradycję. Pogratulowała wszystkim zaangażowanym w tworzenie Kurpi Zielonych.

W ciągu 70 lat zespół dał ponad dwa tysiące koncertów. Obejrzało je ponad 1 mln widzów – powiedziała Jabłońska i dodała, że zespół występował w Europie, Azji i w Ameryce. W zespole, w kilku grupach wiekowych, jest ponad 200 osób.

Kierownik grupy wokalnej Kurpi Zielonych Marta Szałkiewicz, mówiąc o szczegółach jubileuszowego koncertu, powiedziała, że będzie to podróż przez 70 lat zespołu. W programie znalazły się choreografie i aranżacje poprzednich kierowników prowadzących zespół i stworzone obecnie.


Chcielibyśmy też, oprócz przeszłości i teraźniejszości, poszukać przyszłości naszego zespołu – jak to mogłoby wyglądać kiedyś – mówiła Marta Szałkiewicz.


Stąd w programie znalazły się taneczne propozycje grupy młodzieżowej zespołu. Będzie można też posłuchać muzyki ludowej w połączeniu z elektroniczną.

Jubileusz Kurpi Zielonych obejmuje nie tylko koncert, ale także wiele innych działań. Jak wymieniła menadżerka zespołu Anastazja Popławska, przygotowano m.in. płytę z nowymi aranżacjami, publikację dotyczącą historii zespołu, a także wystawę wielkoformatową prezentującą historię zespołu.

Zespół Kurpie Zielone powstał w 1953 r. dzięki inicjatywie prof. Stefana Sobierajskiego, który zbierał autentyczne pieśni i chciał kultywować rodzime tradycje. W 1956 r. zespół połączył się z zespołem Związku Zawodowego Pracowników Drogowych "Podlasie" i wtedy "Gazeta Białostocka" zainicjowała plebiscyt na nazwę nowego zespołu. Wygrała nazwa Kurpie
Zielone – można przeczytać na stronie internetowej zespołu.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy artyści z głównymi nagrodami na Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia, wideo]

18.06.2023, 01:15

Ogromny sukces w ogólnopolskim konkursie "Jawor - u źródeł kultury" odnieśli artyści z województwa podlaskiego. Dwie z czterech głównych nagród zdobyli reprezentanci wyłonieni przez Polskie Radio Białystok i Podlaski Instytut Kultury w regionalnych eliminacjach. To Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" oraz Wiera Niczyporuk.


Koncerty, konkursy i warsztaty na rodzinnym pikniku w Zawadach

7.06.2023, 10:31

Podlaski Piknik Rodzinny w Zawadach to m.in. warsztaty lepienia z gliny, występ Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" czy potańcówka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok