Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy artyści z głównymi nagrodami na Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia, wideo]

Podlascy artyści z głównymi nagrodami na Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia, wideo]

autor: Edyta Wołosik

18.06.2023, 01:15, akt. 19:38

Ogromny sukces w ogólnopolskim konkursie "Jawor - u źródeł kultury" odnieśli artyści z województwa podlaskiego. Dwie z czterech głównych nagród zdobyli reprezentanci wyłonieni przez Polskie Radio Białystok i Podlaski Instytut Kultury w regionalnych eliminacjach. To Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" oraz Wiera Niczyporuk.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W finale jury oceniało 42 artystów i twórców ludowych z całego kraju - ogłoszenie wyników odbyło się w Tokarni koło Kielc - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Podlascy artyści z głównymi nagrodami Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury" relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na niedzielę zaplanowano prezentacje przedstawicieli poszczególnych województw, a także wręczenie nagród - w Tokarni jest nasza reporterka Edyta Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Województwo podlaskie reprezentuje Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ogólnopolski finał festiwalu "Jawor - u źródeł kultury"- relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ogłoszenie wyników odbyło się w niedzielę (18.06) w Tokarni koło Kielc. Wcześniej regionalne eliminacje przeprowadzały w poszczególnych województwach rozgłośnie Polskiego Radia we współpracy z różnymi instytucjami. Dlatego do Kielc i do Tokarni w ten weekend przyjechali artyści i twórcy ludowi z całego kraju.  

Rywalizowali w czterech kategoriach: kapela, solista, zespół folklorystyczny i rękodzieło.

W dwóch z nich jury zdecydowało o zwycięstwie reprezentantów województwa podlaskiego. Pierwsze miejsca zajęli: Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" w kategorii "Zespół folklorystyczny" oraz Wiera Niczyporuk w kategorii "Solista", którzy zgodnie podkreślają: "to docenienie naszej pracy, pasji, ale też pokazanie innym, jak ciekawe pomysły realizujemy w naszym regionie".  
Zwycięzcy dostali dyplomy, ale też nagrody pieniężne. A oprócz reprezentantów województwa podlaskiego jury doceniło też w tym roku: Kapelę Agopsowicza z Mazowsza w kategorii: "Kapela", a w kategorii: "Rękodzieło" reprezentanta województwa świętokrzyskiego Czesława Adamczyka za wykonanie harmonii pedałowej.

Organizatorem konkursu "Jawor - u źródeł kultury" jest Polskie Radio Kielce przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023).


     


| red: sk, ad, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczysta gala finału regionalnego konkursu "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia]

15.05.2023, 09:41

W poniedziałek (15.05) twórcy ludowi, którzy zyskali uznanie jury konkursu "Jawor - u źródeł kultury” otrzymali nagrody. W białostockich Spodkach odbyła się uroczysta gala finału regionalnego.


Radiowa strefa kibica na trasie 10. PKO Białystok Półmaratonu [zdjęcia, wideo]

14.05.2023, 14:48

W okolicach 15. kilometra trasy - przy siedzibie Polskiego Radia Białystok przy ul. Świerkowej 1 w Białymstoku zorganizowaliśmy radiową strefę kibica. Wspieraliśmy uczestników 10. PKO Białystok Półmaratonu.


Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor"

26.03.2023, 09:39

Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok