Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Błaszczak: Protestujemy przeciwko kształtowi nowelizacji ustawy o budowie elektrowni wiatrowych

Mariusz Błaszczak: Protestujemy przeciwko kształtowi nowelizacji ustawy o budowie elektrowni wiatrowych

autor: Paweł Wądołowski

4.12.2023, 15:33, akt. 17:43

Protestujemy przeciwko takiemu kształtowi nowelizacji ustawy o budowie elektrowni wiatrowych - mówił na konferencji prasowej koło Wojewodzina w powiecie grajewskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Jak dodał Mariusz Błaszczak, Prawo i Sprawiedliwość uważa, że taka forma nowych przepisów jest zagrożeniem dla mieszkańców. 

- Stwarza realne zagrożenie w postaci wywłaszczenia nieruchomości na rzecz firm zagranicznych, z reguły, i która stanowi zagrożenie w postaci zbyt bliskiego usadowienia tych wiatraków w stosunku do miejsc zamieszkania, w stosunku do nieruchomości - mówił minister. 

Nowelizacji, która zakłada, między innymi, zmniejszenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od domów nie chce też starosta grajewski Waldemar Remfeld. 

- Zdecydowanie na "nie" będzie stanowisko powiatu grajewskiego, jeżeli chodzi o lokalizacje nowych farm. Na naszym terenie są trzy duże farmy wiatrowe, ale są poza terenem zamieszkania. Przede wszystkim to jest teren rolniczy, ale cieszący się zainteresowaniem osób, które chcą tutaj budować domy i wypoczywać, a nie mieć blisko farmy wiatrowe - mówił starosta.

Według teraz obowiązujących przepisów minimalna odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań to 700 metrów. Projekt zakłada 300 metrów, ale już teraz przedstawiciele Polski 2050, która jest jednym z twórców nowelizacji, mówili, że ma być w zwiększona do 500 metrów. Odrzucają też zarzuty, że ustawa da możliwość wywłaszczenia pod budowę elektrowni wiatrowych. Usunięcie wszystkich niejasności z projektu zadeklarował także typowany przez większość sejmową na premiera Donald Tusk.


Sasin: projekt KO i Polski 2050 ustawy wiatrakowej to przepisy wyraźnie lobbystyczne


- Te przepisy, które zmieniają zasady inwestycji w energetykę wiatrową, są wyraźnie lobbystycznymi przepisami, które są pisane pod dyktando wielkich firm prywatnych, przede wszystkim firm zagranicznych - mówił Jacek Sasin na konferencji prasowej w Białymstoku. Obecny był na niej także wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. 

Powołując się na publikacje medialne wskazał, że są to przepisy przygotowane pod przeżywające problemy finansowe firmy niemieckie. 

"Takim szczególnym przykładem jest tutaj firma Siemens, firma niemiecka, która generuje w tej chwili ogromne straty. Według doniesień mediów, mediów niemieckich, ta strata netto może w tym roku osiągnąć 4,6 mld euro. To są ogromne pieniądze" - zauważył Jacek Sasin. Dodał, że po prostu - jak to określił - "ciśnie się" takie rozumowanie, że przygotowane przez KO i Polskę 2050 projekt przepisów miałyby wspierać te firmy i ich inwestycje w Polsce "z naruszeniem interesów Polaków i Polski".

"To są przepisy skandaliczne, my się w żadnym wypadku na nie nie zgodzimy. Będziemy je oprotestowywać, ale będziemy również żądali wyjaśnienia tego, w jaki sposób te przepisy zostały stworzone, jak i komu mają służyć, czyje interesy reprezentuje dzisiaj pani (Paulina) Hennig-Kloska, która jest kandydatką przecież na ministra energii w przyszłym rządzie Donalda Tuska" - powiedział Jacek Sasin.

W jego ocenie, te wątpliwości wskazują na "próbę mataczenia, ukrycia prawdy, próbę ukrycia prawdziwych mocodawców". Mówił także, że projekt jest "kompromitacją idei transformacji energetycznej i OZE" w Polsce i sugeruje, że będzie związany z "aferami, posmakiem korupcyjnym", próbami przypodobania się podmiotom zagranicznym.

Jacek Sasin ocenił, że projekt tej ustawy "w nieuprawniony sposób" łączy sprawę zamrożenia cen energii w Polsce w 2024 r. z - jak to określił - "rewolucją”, jeśli chodzi o budowę wiatraków.

"Samo połączenie tych dwóch wątków pokazuje nieczyste intencje twórców tej ustawy, którzy pod szczytnym hasłem ulżenia obywatelom wobec tych możliwych wzrostów cen energii, próbują przemycić przepisy, które są przepisami lobbystycznymi, które nie służą polskim interesom, nie służą interesom Polaków, a służą tylko i wyłącznie interesom wielkich podmiotów zagranicznych, które szykują się do tego, aby korzystając z przepisów zaproponowanych przez posłów KO i Polski 2050 realizować w sposób rabunkowy te inwestycje w Polsce" - podkreślił Sasin.

Były szef MAP uważa także, że parlamentarny projekt ustawy wiatrakowej uderzy także w państwowy koncern Orlen, bo są w projekcie zapisy o tym, że koszty zamrożenia cen byłyby pokryte sumą 15 mld zł środków Orlenu.

"Tak, jakby chodziło o to, aby zmniejszyć potencjał inwestycyjny Orlenu, największej polskiej firmy, multienergetycznego koncernu, który prowadzi bardzo liczne inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym w energetykę wiatrową na Bałtyku (...) To wyprowadzenie z Orlenu w brutalny sposób 15 mld zł w sytuacji, kiedy Orlen dźwiga cały czas koszty transformacji energetycznej" - powiedział Jacek Sasin. Wg. niego, na tym osłabieniu Orlenu miałyby zyskać inwestycje zagranicznych firm, co w przyszłości może skutkować utratą suwerenności energetycznej Polski.

W kwestii dalszego zamrożenia cen energii Jacek Sasin powiedział, że PiS wzywa obecną większość parlamentarną do poparcia rządowego projektu przyjętego 21 listopada w tej sprawie, który zakłada zamrożenie cen energii, gazu i ciepła na cały 2024 r. na takich samych zasadach, jak w 2023 r.

"Najważniejsze jest dzisiaj, aby Polacy w przyszłym roku nie zapłacili więcej za prąd, za energię, za gaz i za ciepło, niż płacą w tym roku. To jest kwestia egzystencjalna dla bardzo wielu polskich rodzin. PiS zawsze podkreślało, że w te dobra, jakimi są ciepło, prąd, to dobro nie może być dobrem luksusowym, nie może być niedostępnym dla znacznej części Polaków, a tak by się stało, gdyby te ceny były cenami czysto rynkowymi, które nie będą trzymane w ryzach przez rządzących" - zaznaczył Jacek Sasin.


źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Autobusy elektryczne, wiatraki i farma fotowoltaiczna. Ale dopiero za dwa lata

12.05.2023, 08:36

Suwałki chcą kupić 19 nowych autobusów elektrycznych, ale wcześniej będą musiały zbudować farmę fotowoltaiczną i wiatraki.


Radni z Jeleniewa znaleźli sposób, jak na pewien czas wstrzymać budowę farm fotowoltaicznych

13.03.2023, 11:54

Chodzi o tereny we wsiach Żywa Woda i Wołownia.


Mieszkanka wsi Żywa Woda mówi, że wiatraki mają fatalny wpływ na zdrowie jej rodziny

8.02.2023, 11:22

Elżbieta Pietrołaj ze wsi Żywa Woda pod Suwałkami ze swojego domu ma widok na 18 wiatraków. Najbliższy położony jest około 400 metrów od jej posesji. Jak mówi, ma to fatalny wpływ na zdrowie całej rodziny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoFot. Michał Krot
MÓWI SIĘ
4.03.2024, 16:19, akt. 17:37

Czy korzystamy z kwiatomatów?
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 latźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok