Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Autobusy elektryczne, wiatraki i farma fotowoltaiczna. Ale dopiero za dwa lata

Autobusy elektryczne, wiatraki i farma fotowoltaiczna. Ale dopiero za dwa lata

autor: Marcin Kapuściński

12.05.2023, 08:36

Suwałki chcą kupić 19 nowych autobusów elektrycznych, ale wcześniej będą musiały zbudować farmę fotowoltaiczną i wiatraki.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

To plany, jakie miejskim radnym przedstawił prezydent Czesław Renkiewicz. Tłumaczył też, że obecnie ze środków unijnych finansować można wyłącznie zakup pojazdów napędzanych elektrycznością lub wodorem.

Złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na trzy autobusy w standardowym rozmiarze, czyli o długości 12 metrów. Pozostałe chcemy kupić w ramach programów Polska Wschodnia oraz Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Planujemy, żeby było to 12 pojazdów takich jak wcześniej, dwie sztuki długich przegubowych 18 metrowych oraz dwa krótsze 9 metrowe.

Prezydent przyznał, że problemem Suwałk wciąż jest brak stacji ładowania, która obsłuży taki tabor.

Mamy zamiar, aby za terenem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Zarządu Dróg i Zieleni wybudować niedużą instalację fotowoltaiczną o mocy pół megawata. Chcemy zrobisz to w ujęciu hybrydowym i postawić tam również wiatraki. Będą to jednak obiekty nie o poziomej, a o pionowej osi. Do tego jeszcze magazyn energii i oczywiście przyłącze do sieci PGE.

Władze Suwałk oceniają, że autobusy elektryczne wyjadą na ulice w 2025 roku. Wynika to z długiego czasu oczekiwania na dostawę tego typu pojazdów.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie pojawią się cztery autobusy elektryczne

24.03.2023, 12:52

W ten sposób zostanie wymieniona połowa taboru, jakim dysponuje miejska spółka NECKO. Ratusz otrzymał dofinansowanie oraz pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na łączną kwotę 10,6 milinów złotych.


Jedne z najbardziej obleganych linii autobusowych w Suwałkach zostaną przeniesione z ulicy Noniewicza na Kościuszki

16.03.2023, 10:57

Chodzi o autobusy nr 19 i 21 kursujące z północy miasta w kierunku strefy ekonomicznej. To m.in. efekt licznych głosów mieszkańców ulicy Emilii Plater, którzy skarżyli się, że muszą pokonywać długi dystans do centralnego przystanku przy placu Marii Konopnickiej.


Gmina Raczki dopłaci do dwóch nowych połączeń autobusowych do Suwałk

6.03.2023, 09:19

Dodatkowy poranny i popołudniowy kurs funkcjonować ma od kwietnia do końca roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok