Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwałki diagnozują kulturę. Trwają badania mieszkańców
Jak wygląda życie kulturalne w Suwałkach i czego jeszcze potrzebuje miasto? Odpowiedź na te pytania da powstająca właśnie diagnoza stanu kultury. Opracowanie tworzone jest na potrzeby nowej Strategii Rozwoju Kultury Suwałk na lata 2026-2030.
Badanie przeprowadziła jedna z ogólnopolskich pracowni badawczych - podkreśla Kamil Sznel z suwalskiego ratusza.
Chcemy, aby ten dokument był jak najbardziej adekwatny do rzeczywistych potrzeb, oczekiwań i wyzwań, przed którymi stoi miasto. Dlatego głos mieszkańców w tej sprawie będzie niezwykle ważny, stąd to badanie. Oczywiście powołany został zespół, który przygotuje Strategię Rozwoju Kultury w Suwałkach na lata 2026-2030, a uzyskane wyniki posłużą do wypracowania ostatecznej wersji tego dokumentu - dodaje Kamil Sznel.
W ankiecie znalazły się pytania dotyczące m.in. sztandarowych miejskich imprez, takich jak Suwałki Blues Festival, Dni Suwałk czy AirShow Odlotowe Suwałki. Głos w tej sprawie zabiorą także specjaliści z zakresu kultury.
Dodatkowe badanie prowadzone jest wśród osób, które na co dzień tworzą, upowszechniają i zarządzają kulturą w naszym mieście. Te dwa zestawy danych będą podstawą do przedstawienia wyników statystycznych i zaplanowania kierunku, w jakim suwalska kultura powinna się rozwijać - wyjaśnia przedstawiciel ratusza.
Badania prowadzone są anonimowo, a zakończenie prac nad diagnozą planowane jest na listopad tego roku.
Zaplanowano konkurs filmów krótkometrażowych, wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego i spotkania z gwiazdami polskiej kinematografii. Podczas tegorocznej, 5 edycji Festiwalu Filmowego "Wajda na Nowo", Suwałki odwiedzą m.in. Agnieszka Holland, Daniel Olbrychski i Artur Żmijewski.
Nowy ministerialny program wsparcia lokalnych domów i ośrodków kultury zapowiedział w Suwałkach wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel. Przyjechał na zaproszenie suwalskiego posła Koalicji Obywatelskiej Jacka Niedźwiedzkiego i spotkał się z władzami miasta, także szefami miejskich instytucji kultury.
Uriah Heep, KULT, Wojciech Cugowski i Organek - to gwiazdy, które zagrają na Suwałki Blues Festiwal 2025, który odbywać się będzie od 10 do 12 lipca w Suwałkach. Zagrają też: Nocna Zmiana Bluesa, Piotr Nalepa i Blues Pills.