Radio Białystok | Wiadomości | Sześć goli w Białymstoku – Jagiellonia zdecydowanie lepsza od Rakowa Częstochowa [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

10.12.2023, 19:27, akt. 23:57

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali aż 4:2 (2:1) na własnym stadionie z mistrzem Polski - Rakowem Częstochowa. Żółto-czerwoni w tej rundzie nie przegrali żadnego meczu przed własną publicznością.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 10.12.2023, fot. Joanna Szubzda

Hit kolejki nie zawiódł

Szybki, emocjonujący mecz stojący na wysokim, ligowym poziomie oglądali kibice w mroźny, niedzielny wieczór w Białymstoku. Jagiellonia Białystok zasłużenie wygrała z mistrzem Polski. Żółto-czerwoni odnieśli ósme zwycięstwo na swoim boisku w tym sezonie i zbliżyli się na punkt do lidera ekstraklasy Śląska Wrocław.

Goście z Częstochowy próbowali zacząć mecz z wiceliderem od gry wysokim pressingiem, ale podobnie na akcje Rakowa reagowała też Jagiellonia. Już w 4. minucie częstochowianie mieli pierwszą dobrą okazję bramkową, ale Zlatan Alomerovic obronił strzał Fabiana Piaseckiego.

Pierwszy gol Naranjo nieuznany

Minutę później gospodarze objęli prowadzenie - po podaniu Jesusa Imaza do jego rodaka Jose Naranjo - ale okazało się, że hiszpański skrzydłowy pomógł sobie przy uderzeniu piłki ręką i ten gol nie został uznany.

Ale to właśnie Naranjo był bohaterem pierwszej połowy. W 12. minucie popisał się uderzeniem zza pola karnego w długi róg i nie dał szans Vladanovi Kovacevicowi. Sędziowie analizowali przy użyciu VAR, czy zanim Hiszpan dostał piłkę, ktoś z jego kolegów nie był na pozycji spalonej, ale gol został uznany.

Jagiellonia dominowała, utrzymywała się przy piłce, pressing Rakowa nie przynosił efektów. Ale w 22. minucie. wyrównał; w polu karnym gospodarzy pierwszy przy piłce był Stratos Svarnas, jego strzał głową jeszcze Alomerovic zdołał obronić, jednak przy dobitce już był bezradny.

Drugi gol Naranjo

W 33 minucie znowu na listę strzelców wpisał się Naranjo. Hiszpan "zamknął" akcję po dośrodkowaniu Nene i z bliska trafił do bramki Rakowa. W 40. minucie goście mogli wyrównać, ale chyba tylko Zlatan Alomerovic wie, jak obronił strzał z linii pola karnego Gustava Berggrena. W doliczonym czasie tej połowy znowu bramkarz Jagiellonii zaliczył znakomitą interwencję, broniąc strzał z kilku metrów Piaseckiego.

Szybki gol po przerwie

Na drugą część meczu goście wyszli od razu z dwoma ofensywnymi zmianami i... od razu stracili gola. Pululu wygrał pojedynek biegowy i siłowy o piłkę ze Svarnasem, w polu karnym odegrał ją piętą do Nene, a portugalski pomocnik podwyższył wynik.

W 49. minucie Jagiellonia powinna zdobyć kolejną bramkę. Znowu bohaterem akcji był napastnik z Angoli, wyłożył piłkę Dominikowi Marczukowi, który z siedmiu metrów przestrzelił. W 56. minucie miała miejsce kolejna doskonała okazja dla gospodarzy - tym razem z bliska nie trafił Imaz.

Ale w 63. minucie było już 4:1 dla Jagiellonii. Marczuk zdołał płasko dośrodkować z linii końcowej, o piłkę walczył z obrońcami Imaz, ta trafiła do Nene, który uderzeniem prawą nogą pod poprzeczkę zdobył swoją drugą bramkę w meczu.

Raków bezradny

Mistrzowie Polski nie byli w stanie odpowiedzieć na dobrze zorganizowaną grę Jagiellonii, a jeśli mieli sytuacje podbramkowe, to świetnie grał bramkarz Jagiellonii Alomerovic. "Twierdza Białystok" - skandowali kibice, nawiązując do faktu, że gospodarze nie przegrali u siebie w tym sezonie ani razu (osiem zwycięstw i remis).

Raków zdołał jedynie zmniejszyć rozmiary porażki, w 86. minucie Łukasz Zwoliński trafił z bliska do siatki, ale to było wszystko, na co było gości stać.

Ostatni mecz w tym roku Jagiellonia zagra w przyszłą sobotę (16.12). Będzie to wyjazdowe spotkanie z Puszczą Niepołomice na stadionie Cracovii.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa 4:2 (2:1)

Bramka: 1:0 Jose Naranjo (12), 1:1 Stratos Svarnas (22), 2:1 Jose Naranjo (33), 3:1 Nene (46), 4:1 Nene (63), 4:2 Łukasz Zwoliński (86).

Żółta kartka: Jagiellonia - Taras Romanczuk, Jose Naranjo, Afimico Pululu. Raków - Gustav Berggren.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 10 109.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (83. Dusan Stojinovic), Taras Romanczuk, Nene, Jose Naranjo - Jesus Imaz (83. Jakub Lewicki), Afimico Pululu.

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Fran Tudor, Bogdan Racovitan, Stratos Svarnas - Deian Sorescu, Gustav Berggren, Władysław Koczerhin (68. Adnan Kovacevic), Jean Carlos Silva (69. Srdjan Plavsic) – Bartosz Nowak (68. John Yeboah) , Marcin Cebula (46. Ante Crnac) - Fabian Piasecki (46. Łukasz Zwoliński).

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Żółto-czerwone derby w ćwierćfinale piłkarskiego Pucharu Polski. O awans do najlepszej czwórki tych rozgrywek Jagiellonia Białystok zagra u siebie z Koroną Kielce.

Nowy zawodnik dołączył do Jagiellonii Białystok - to Jetmir Haliti z AIK Sztokholm

6.12.2023, 18:36

Jagiellonia Białystok ma nowego piłkarza. Żółto-czerwonych zasilił środkowy obrońca Jetmir Haliti. 27-letni Kosowianin związał się z klubem 1,5-rocznym kontraktem z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Defensor zagra z numerem 4.

Adrian Siemieniec: Jestem dumny z Jagiellonii [wideo]

6.12.2023, 00:20

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 2:0 (0:0) z Wartą Poznań w 1/8 finału Pucharu Polski. Dzięki wygranej awansowali do kolejnej rundy. Gole dla Jagiellonii strzelili: Imaz i Nene.

Jagiellonia awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski [zdjęcia]

5.12.2023, 22:54

Adrian Siemieniec: To spotkanie mogło różnie się ułożyć, a finalnie to my zwyciężyliśmy [wideo]

1.12.2023, 21:05

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 2:1 (1:1) wyjazdowe spotkanie z Wartą Poznań. Gole dla Jagiellonii strzelili: Hansen i Naranjo, a dla rywali Maciej Żurawski. Dzięki wygranej Jagiellonia zajęła 2. miejsce na półmetku rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy.

Jagiellonia Białystok wygrała z Wartą Poznań i jest druga na półmetku rozgrywek [zdjęcia, wideo]

2.12.2023, 07:42