Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Podlaskie przypomina twórczość Józefa Charytona w 115. rocznicę urodzin artysty

Muzeum Podlaskie przypomina twórczość Józefa Charytona w 115. rocznicę urodzin artysty

8.02.2024, 15:59, akt. 19:13

Twórczość ważnego dla regionu artysty, a także świadka Zagłady - Józefa Charytona - przypomina w tym roku Muzeum Podlaskie na ekspozycjach, które przygotowano w związku ze 115. rocznicą urodzin malarza. Prezentowane są pejzaże, scenki rodzajowe z małych miasteczek i portrety Żydów.

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska

Muzeum Podlaskie w Białymstoku przygotowało wystawy twórczości Józefa Charytona

W czwartek (8.02) otwarto wystawę "Podlaskie pejzaże i sceny rodzajowe" w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Natomiast "Tykocińskie portrety" będzie można oglądać od niedzieli (11.02) w Muzeum w Tykocinie.


Józef Charyton jest jednym z najważniejszych XX-wiecznych artystów wywodzących się z regionu

Artysta twórczo najpierw związany był z Wysokiem Litewskim, a następnie z Siemiatyczami. Najważniejszym okresem w jego twórczości był czas od pierwszej wystawy w Siemiatyczach, czyli od 1964 rok, kiedy stał się członkiem Związku Artystów Plastyków. To wiązało się z możliwością pokazywania prac na licznych wystawach, trafiały one do muzeów i galerii.


Był świadkiem Zagłady Żydów w Wysokiem Litewskim i Kamieńcu Litewskim

Ważną rzeczą, która wiąże się z twórczością Józefa Charytona i najbardziej się z nim kojarzy, jest jego rola jako świadka historii.


Obserwował to i w swoisty sposób artystyczny po wojnie to udokumentował, przedstawiając zarówno sceny rodzajowe, jak i portrety, przede wszystkim mieszkańców miasteczek żydowskich - mówi kuratorka wystawy w Bielsku Podlaskim dr Ewa Rogalewska z Muzeum Podlaskiego.


Prace te zaprezentował na swojej pierwszej wystawie. Wtedy 850 rysunków i akwarel zakupił Żydowski Instytut Historyczny. 

- To też utrwaliło jego najważniejszy wkład w kulturę. Charyton jako świadek historii złożył swoje świadectwo do Żydowskiego Instytutu Historycznego - dodaje dr Ewa Rogalewska.


W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. dwustu prac, pamiątek i archiwaliów po artyście

Obok malarstwa i rysunków, także m.in. maszyna do pisania, przyrządy kreślarskie, stół, żydowskie naczynia rytualne. To także archiwalia dotyczące życia i twórczości Józefa Charytona, w tym korespondencja z Żydowskim Instytutem Historycznym i Związkiem Artystów Plastyków.


Józef Charyton urodził się w 1909 roku, zmarł w 1975 roku

Józef Charyton urodził się w 1909 roku we wsi Krupice pod Siemiatyczami. Uczył się m.in. w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarskich w Warszawie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 30. XX wieku osiadł w Wysokiem Litewskim, gdzie pracował w gminie jako urzędnik i fotograf, malował także portrety i odnawiał świątynie. Był świadkiem Zagłady tamtejszych Żydów podczas II wojny światowej, co - jak zaznacza muzeum - wpłynęło na jego twórczość. Po wojnie malował portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. 

Pierwszą wystawę miał w 1964 roku w Domu Kultury w Siemiatyczach, a następnie w Muzeum Okręgowym w Białymstoku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie. Józef Charyton zmarł w 1975 roku, pochowany został w Siemiatyczach.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Średniowieczny bucik został zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego

3.02.2024, 13:29

Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, został odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie. W Muzeum Podlaskim można go oglądać do końca lutego.


Adam Musiuk nowym konserwatorem zabytków

23.01.2024, 09:56

Dotychczasowy zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk został powołany we wtorek (23.01) na stanowisko podlaskiego konserwatora zabytków. Zapowiedział szersze otwarcie urzędu konserwatora na ludzi, ich oczekiwania i potrzeby.


Ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu

14.12.2023, 16:08

Cenna XVI-wieczna ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - poinformowała w czwartek (14.12) instytucja. Ikonę będzie można zobaczyć w weekend w muzeum.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok