Radio Białystok | Wiadomości | Jak są wykorzystywane laptopy z rządowego programu?

Jak są wykorzystywane laptopy z rządowego programu?

autor: Ryszard Minko

26.02.2024, 12:42, akt. 12:57

To sprzęt do nauki i do grania - mówią białostoccy czwartoklasiści o laptopach, które otrzymali na początku roku szkolonego. Zaledwie po jednym semestrze obowiązywania programu, Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało o zawieszeniu inicjatywy poprzedniego rządu "Laptop dla ucznia".

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Jak są wykorzystywane laptopy z rządowego programu? - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy rządowy program

Poprzedni program będzie zastąpiony przez program "Cyfrowy uczeń", który także ma polegać na transferze nowoczesnego sprzętu do uczniów - nie będą to jednak laptopy.

Sprawdziliśmy, co o tej decyzji myślą uczniowie i nauczyciele z trzech białostockich podstawówek: nr 19, 37 i 50.

W każdej ze szkół wszyscy czwartoklasiści odebrali darmowe komputery, choć kilkoro uczniów przyznało, że do dziś nie wyjęło ich z kartonów, bo od dawna mają własne, prywatne laptopy.

Pytani, dlaczego wzięli kolejne odpowiedzieli, że "wszyscy brali" i że dodatkowy sprzęt traktują jako zapasowy. Pozostali pytani o zastosowanie komputerów w lekcjach wymieniają rozwiązywanie krótkich internetowych quizów, głownie z języków obcych. Poza tym sprzęt służy przede wszystkim do rozrywki: grania i oglądania filmów. Dopytywani o wykorzystanie sprzętu przez nauczycieli odpowiadają, że dotyczy to główne "językowców", choć okazjonalnie zadania na laptopie zlecają też nauczyciele przyrody i informatyki.

Jak to widzą nauczyciele?

Nauczycielka języka niemieckiego i informatyki w SP nr 37 w Białymstoku Julita Dudaryk wylicza, że jej uczniowie regularnie rozwiązują internetowe quizy ze słówek. Z kolei na informatyce musieli w domu założyć skrzynkę mailową i wysłać wiadomość. Przyznaje, że uczniowie poradziliby sobie z zadaniami bez laptopów, np. przy użyciu smartfona czy tabletu, a w jej opinii wielu nauczycieli nadal stara się znaleźć zastosowanie do przekazanego uczniom sprzętu. Krytykuje też dalsze przekazywanie laptopów, bo w jej opinii nie rozwiązuje to wszystkich problemów wykluczenia cyfrowego uczniów, bo i tak zdarza jej się słyszeć, że zadanie nie zostało wykonane, bo "nie mam internetu".

Z kolei inna nauczycielka z SP nr 37 - anglistka Dorota Żukowska zauważa, że uczniowie dużo szybciej przyswajają sobie słówka korzystając z urządzeń elektronicznych, a przekazane laptopy po raz pierwszy wyrównały szanse wszystkich uczniów. Większość z nich do tej pory nie miała własnego sprzętu, a są też i rodziny, które w ogóle nie mają dostępu do komputera.

Pozytywne zdanie o uczniowskich laptopach ma też Jarosław Nadachewicz, nauczyciel techniki ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku. Przyznaje, że wielu nauczycieli faktycznie niejako "na siłę" stara się wykorzystać sprzęt, ale jego zdaniem plusem jest to, że czwartoklasiści dowiadują się, że komputer nie służy tylko do rozrywki, ale też można go wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób.

Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji, przyszli czwartoklasiści na początku nowego roku szkolnego nie otrzymają już darmowych laptopów, choć niewykluczone, że trafi do nich inny sprzęt elektroniczny. Szczegóły projektu "Cyfrowy uczeń" nie są jeszcze znane.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czwartoklasiści ze szkół podstawowych w Tykocinie i Radulach otrzymali bezpłatne laptopy

13.10.2023, 16:25

Będą służyły przede wszystkim do nauki, ale też do rozrywki. 39 bezpłatnych laptopów trafiło do czwartoklasistów ze szkół podstawowych w Tykocinie i Radulach.


Czwartoklasiści z Moniek spotkali się z wiceministrem cyfryzacji

6.10.2023, 12:03

Podziękowali za przekazany przez ministerstwo sprzęt, który pomoże im w nauce. Czwartoklasiści z monieckiej podstawówki nr 1 spotkali się z wiceministrem cyfryzacji Adamem Andruszkiewiczem.


Rodzice czwartoklasistów z białostockich szkół odbierają darmowe laptopy z rządowego programu

3.10.2023, 12:41

Można przejąć go na własność - lub wypożyczyć na pięć lat. Rodzice czwartoklasistów z białostockich szkól zaczynają odbieranie darmowych komputerów z programu Ministerstwa Cyfryzacji „Laptop dla ucznia”.


Rządowe laptopy dotarły do wszystkich suwalskich podstawówek

27.09.2023, 07:52

W ciągu kilku dni uczniowie klas czwartych będą mogli je odebrać. Otrzyma je 737 czwartoklasistów w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji „Laptop dla ucznia”.


60 podlaskich szkół zostanie wyposażonych w mobilne pracownie komputerowe

21.09.2023, 13:55

60 szkół z województwa podlaskiego otrzyma mobilne pracownie komputerowe. Ekrany multimedialne i zestaw laptopów trafi do szkół, w których uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie NASK na przygotowanie pracy poświęconej bezpieczeństwie w sieci.


Dzięki dotacji z UNICEF-u do białostockich szkół trafią m.in. komputery i sprzęt sportowy

31.07.2023, 13:52

Wart ponad 5 mln zł sprzęt komputerowy jak laptopy, monitory interaktywne, tablety czy drukarki trafił do białostockich szkół i przedszkoli, by wspierać naukę polskich i ukraińskich uczniów. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu z UNICEF-u.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok