Radio Białystok | Wiadomości | Polski i ukraiński sektor mleczarski wspólnie apelują do rządów o niezamykanie granicy

Polski i ukraiński sektor mleczarski wspólnie apelują do rządów o niezamykanie granicy

29.02.2024, 16:12, akt. 1.03.2024, 08:34

O niezamykanie granicy polsko-ukraińskiej, możliwość spokojnego prowadzenia interesów i dialog zaapelowały w czwartek (29.02) do rządów polskiego i ukraińskiego oraz ministrów rolnictwa obu państw Polska Izba Mleka, Związek Przedsiębiorców Mleczarskich Ukrainy i Stowarzyszenie Producentów Mleka.

źródło: twitter.com/PolskaIzbaMleka
źródło: twitter.com/PolskaIzbaMleka

Apelują, aby mleczarstwo nie stało się ofiarą sporu wokół ukraińskiego zboża

Organizacje przyjęły stanowisko - apel w tej sprawie. W piśmie podkreślono, że sektor mleczarski w obu krajach wielokrotnie apelował już wcześniej o to, aby mleczarstwo nie stało się ofiarą sporu toczącego się wokół importu ukraińskiego zboża, bo jest ważnym elementem w gospodarkach Polski i Ukrainy.

Organizacje podkreślają, że Ukraina jest dla polskich produktów mleczarskich trzecim rynkiem, jeśli chodzi o eksport (po Wielkiej Brytanii i Algierii), jednym z głównych odbiorców produktów poza UE, a polskie produkty są w Ukrainie cenione i rozpoznawalne.


Jesteśmy zainteresowani kontynuacją tej współpracy, by zapewnić ukraińskim konsumentom polskie produkty mleczarskie, a rolnikom stabilne ceny płacone za mleko. Chcemy dzielić się wiedzą, inwestować po obu stronach granicy, budować mosty dla dobrego biznesu i rolników - czytamy w apelu.


Dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska powiedziała na konferencji prasowej, że w apelu chodzi o przekazanie stronie rządowej polskiej i ukraińskiej, że branża mleczarska kontynuuje współpracę i że zamknięcie granicy dla polskich produktów mleczarskich lub ograniczenie wymiany pomiędzy krajami oznaczałoby ogromne kłopoty przede wszystkim dla polskiego sektora mleczarskiego, dla producentów mleka w Polsce.Z danych PIM wynika, że eksport produktów mleczarskich na Ukrainę to 3  proc. polskiego eksportu. Polska eksportuje najwięcej serów dojrzewających (8 proc. całości eksportu) i twarogowych (3 proc.), jogurtów (16 proc.)  Eksport jest stabilny od 2020 r., a import się zwiększył. Importowane jest głównie mleko w proszku, masło, ale saldo jest dodatnie dla Polski i wynosi 96,7 mln euro rocznie.

Polska może stracić ukraiński rynek - ostrzegają

Agnieszka Maliszewska zwracała uwagę, że tocząca się obecnie cała globalna polityka może spowodować, że Polska straci ukraiński rynek, a to odbije się niekorzystnie na polskim mleczarstwie.


Jeżeli my nie będziemy w stanie płacić naszym rolnikom dobrych pieniędzy za mleko, które oni produkują, niestety ta produkcja polska będzie się cały czas zmniejszała - mówiła Agnieszka Maliszewska.


Dodała, że nakładają się na to coraz wyższe koszty dostaw, problemy logistyczne, bo polskie firmy nie chcą wozić towaru na Ukrainę, firmy transportowe nie chcą też jeździć przez Polskę z powodu sytuacji na granicy. Prezes PIM podkreślała, że wszystkim zależy na zakończeniu wojny, aby można było też inwestować w Ukrainie.

"Nie tylko producenci zboża są w tym kraju"

Dyrektor Związku Przedsiębiorców Mleczarskich Ukrainy w Kijowie Arsen Didur podkreślał, że Ukraina i Ukraińcy, ukraińskie władze, są wdzięczni Polsce za pomoc okazaną po ataku Rosji na Ukrainę, bardzo ją cenią i za nią dziękują, a współpraca biznesowa jest potrzebna, bo potrzebne są dobre relacje, miejsca pracy, potrzebna jest prawdziwa, przejrzysta informacja na ten temat z obu stron. Ocenił, że sprawę ukraińskiego zboża i związane z tym animozje i nieprzyjemne komentarze po obu stronach należy odsunąć, aby pozostałe sektory mogły współpracować.

Maliszewska podkreśliła, że PIM rozumie niezadowolenie rolników w kwestii ukraińskiego zboża, ale zwróciła uwagę, że np. zamknięcie granicy z Ukrainą dla podlaskich rolników, którzy są w czołówce polskich producentów mleka, oznaczałoby poważne problemy. - Zamknięcie rynku, czyli inaczej zamknięcie granicy, dla ściany wschodniej oznacza gigantyczny kryzys - powiedziała prezes PIM.

"Szanowni rolnicy (protestujący), pamiętajcie o tym, że nie tylko producenci zboża są w tym kraju. Szanujemy, rozumiemy, ale patrzcie też na ogromną rzeszę rolników producentów mleka (...) Podlasie, Warmia i Mazury, Lubelszczyzna - mlekiem stoi. Nie zapomnijcie o nich, nie zgubcie ich po drodze, bo problem polskiego rolnictwa będzie ogromny i myślę, że strona rządowa nie chciałaby, aby za chwilę rzeka mleka popłynęła po Warszawie - dodała Agnieszka Maliszewska.


źródło: PAP | red: zmj, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwszego marca rolnicy będą protestować przy polsko-litewskiej granicy

28.02.2024, 18:37

Rolnicy z północno-wschodniej Polski zapowiedzieli, że w piątek (1.03) rozpoczną protest przed polsko-litewską granicą w Budzisku. Protest i związane z tym utrudnienia mają potrwać do 7 marca.


Litewscy przewoźnicy alarmują - protest rolników na granicy przyniesie Litwie duże straty

26.02.2024, 19:56

Litewscy przewoźnicy alarmują, że planowana przez polskich rolników blokada granicy polsko-litewskiej przyniesie Litwie olbrzymie straty. Polscy rolnicy zapowiadają, że w piątek (1.03) zablokują byłe przejście graniczne w Budzisku na Suwalszczyźnie. Droga, która tamtędy przebiega łączy Europę Środkową z Finlandią. Na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana jest Via Balticą.


Kierowcy mogą już przejechać drogą ekspresową S8 w Jeżewie i DK19 w Boćkach. Rolnicy zakończyli protest [zdjęcia, wideo]

22.02.2024, 15:42

Spore problemy mieli we wtorek (20.02) kierowcy w całej Polsce - protestujący rolnicy ponownie zablokowali drogi. W województwie podlaskim było 14 rolniczych blokad. Dwie blokady (w Jeżewie i Boćkach) blokady zakończyły się dopiero w czwartek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok