Radio Białystok | Wiadomości | Litewscy przewoźnicy alarmują - protest rolników na granicy przyniesie Litwie duże straty

Litewscy przewoźnicy alarmują - protest rolników na granicy przyniesie Litwie duże straty

26.02.2024, 19:56, akt. 20:45

Litewscy przewoźnicy alarmują, że planowana przez polskich rolników blokada granicy polsko-litewskiej przyniesie Litwie olbrzymie straty. Polscy rolnicy zapowiadają, że w piątek (1.03) zablokują byłe przejście graniczne w Budzisku na Suwalszczyźnie. Droga, która tamtędy przebiega łączy Europę Środkową z Finlandią. Na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana jest Via Balticą.

Savvapanf Photo ©, Fotolia.com
Savvapanf Photo ©, Fotolia.com

Zenonas Buivydas z Litewskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych "Linava" powiedział, że straty jakie poniesie Litwa w przypadku blokady granicy będą bardzo duże. 


Jesteśmy krajem tranzytowym i korytarzem dla krajów skandynawskich oraz bałtyckich. To jest obecnie rynek unijny, który nie działa w próżni. Dla nas straty będą większe niż dla Polski - wyjaśnił Zenonas Buivydas w rozmowie z agencją prasową BNS.

 

Jego zdaniem, aby wyrazić swoje niezadowolenie można gromadzić się przy instytucjach związanych z władzą. Tak w styczniu zrobili litewscy rolnicy, którzy protestowali w Wilnie. Podkreślił też, że przewoźnicy mogą być poddawani kontrolom, dlatego państwo może z łatwością wyśledzić potencjalnie podejrzane transporty.

Protest polskich rolników rozpocznie się w najbliższy piątek (1.03) o godzinie 10:00. Jego organizatorzy poinformowali, że chcą sprawdzić co przewożą ciężarówki, szczególnie te, które mają potencjał do transportu produktów rolnych. Pozostałe pojazdy będą mogły swobodnie przekraczać granicę. Mimo to, należy liczyć się z utrudnieniami i dłuższym czasem przejazdu przez granicę. Polscy rolnicy oczekują od strony litewskiej wprowadzenia zakazu importu zboża z Ukrainy i wdrożenia przepisów tranzytowych dotyczących zboża, jakie obecnie działają w Polsce.

Wcześniej litewscy rolnicy zapowiedzieli, że nie przyłączą się do protestu polskich hodowców na granicy polsko-litewskiej.


źródło: IAR | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy rolnicy manifestowali w centrum Warszawy

27.02.2024, 07:06

Około 10 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji rolników w Warszawie - szacuje stołeczny ratusz.


Rolnicy spotkali się z wojewodą podlaskim - przedstawili swoje postulaty

20.02.2024, 16:11

Natychmiastowe dopłaty do zbóż i kukurydzy, depopulacja zwierzyny łownej czy likwidacja zielonego ładu. To tylko niektóre postulaty rolników z kilku podlaskich gmin, którzy poza włączeniem się do ogólnokrajowych protestów, wzięli udział w spotkaniu z wojewodą podlaskim i domagali się we wtorek (20.02) zmian w polskim rolnictwie.


Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]

16.02.2024, 10:45

Około 400 maszyn blokowało w piątek (16.02) przejazd drogą krajową nr 61 w Marianowie, część rolników jeździła też ulicami Łomży. Trwają protesty przeciwko unijnej polityce tzw. Zielonego Ładu czyli ograniczania produkcji kosztem poprawy jakości. Rolnicy domagają się też ograniczeń w imporcie towarów z Ukrainy. Na miejsce protestu przyjechał dziś wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok