Radio Białystok | Wiadomości | Ma powstać nowy system finansowania samorządów - zapowiada minister finansów

Ma powstać nowy system finansowania samorządów - zapowiada minister finansów

3.04.2024, 20:09, akt. 20:22

Na nowym systemie finansowania samorządów, który ma być wprowadzony z początkiem 2025 r., skorzystają wszystkie gminy - zapewniał w środę (3.04) w Białymstoku minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że rząd będzie samorządowcom wyrównywał straty po reformach PiS.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku szef resortu finansów spotkał się z samorządowcami z regionu. Potem wziął udział w konferencji prasowej w centrum miasta z kandydatami Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Miasta Białystok i sejmiku województwa. Wcześniej rozmawiał z samorządowcami w Siemiatyczach i Bielsku Podlaskim.


Pracujemy w ministerstwie z samorządowcami, a nie obok nich, nad taką kompleksową zmianą całego systemu finansowania samorządów. Chcemy raz na zawsze skończyć z polityką kartonowych czeków, skończyć raz na zawsze z uzależnieniem samorządowców od decyzji, które zapadają w Warszawie - mówi Andrzej Domański.


W jego ocenie system, który funkcjonował po wprowadzeniu Polskiego Ładu, stanowi zaprzeczenie idei samorządności. 

- Z tym chcemy definitywnie skończyć. Chcę bardzo wyraźnie i jednoznacznie powiedzieć - na wprowadzonym systemie, skorzystają wszystkie gminy - mówi Andrzej Domański.

Dodał, że w tym systemie, w przypadku każdego samorządu wpływy będą wyższe, niż w obecnym systemie. Jak wyjaśniał, podstawą będzie lokalna baza PIT i CIT, ale przy zachowaniu lokalnych uwarunkowań. 

- Zdajemy sobie doskonale sprawę, że gminy w Polsce są bardzo różne, a chcemy stworzyć system, który będzie sprawiedliwy i będzie uwzględniał te lokalne uwarunkowania - dodaje Andrzej Domański.

Jako przykład takich uwarunkowań podał duże obszary zielone objęte ochroną w ramach Natury 2000, które mogłyby stać się np. parkiem krajobrazowym. 


Z uwagi na uwarunkowania finansowe bardzo wielu gminom, bardzo wielu jednostkom samorządu terytorialnego się to nie opłacało. Korzyść z utworzenia parku krajobrazowego, parku narodowego odnoszą wszyscy Polacy, wszyscy są tego beneficjentami, to nie może być tak, że koszt tego ponosi jedna gmina - wyjaśnia Andrzej Domański. 


Mówił, że w nowym systemie będą metody wyrównywania dochodów dla takich gmin.

Przyznał, że reforma będzie miała konsekwencje dla budżetu państwa, na razie nie wiadomo jaki będzie jej koszt. 

- Wiemy, że w poprzednich latach samorządy zapłaciły, co prawda za działania poprzedniej władzy, w tej chwili będziemy krok po kroku, rok po roku im te straty wyrównywać - zapewnia Andrzej Domański.


Wiemy, że budżet polskich samorządów został przez Polski Ład zdewastowany. Moją rolą jest stworzenie takiego systemu, który będzie stabilny, przewidywalny i pozwoli samorządowcom planować swoje budżety, planować inwestycje w kolejnych latach - mówi Andrzej Domański.


Zwrócił uwagę, że "miliardów euro" z Krajowego Planu Odbudowy nie da się efektywnie wykorzystać bez zaangażowania samorządowców. 

- Musimy stworzyć takie ramy finansowania samorządu, aby samorządy mogły inwestować, mogły wykorzystywać środki z KPO - dodaje szef resortu finansów.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowe 61 mln zł trafi do podlaskich samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

2.04.2024, 12:28

119 podlaskich gmin i powiatów otrzyma 61 mln zł z budżetu województwa podlaskiego na wsparcie różnych inwestycji. Symboliczne czeki samorządy dostały we wtorek w Białymstoku; wcześniej dotacje przyznali formalnie radni sejmiku województwa.


O trudnej sytuacji polskich samorządów mówili w Białymstoku przedstawiciele Unii Metropolii

25.09.2020, 17:52

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o jasne rozwiązania systemowe dotyczące finansów samorządów. Unia wylicza, że przez wprowadzone przez rząd regulacje największe miasta tracą miliardy złotych, a ich sytuacja finansowa się wciąż pogarsza.


Ponad połowa samorządów złożyła wnioski o dofinansowanie sprzętu do nauki zdalnej

9.04.2020, 16:24

Ponad połowa podlaskich samorządów prowadzących placówki oświatowe złożyła dotąd wnioski o pieniądze z budżetu państwa na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość, przede wszystkim komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów. Pula przypadająca na województwo podlaskie to ponad 7,4 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok