Radio Białystok | Wiadomości | O trudnej sytuacji polskich samorządów mówili w Białymstoku przedstawiciele Unii Metropolii

O trudnej sytuacji polskich samorządów mówili w Białymstoku przedstawiciele Unii Metropolii

25.09.2020, 17:52, akt. 18:07

Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o jasne rozwiązania systemowe dotyczące finansów samorządów. Unia wylicza, że przez wprowadzone przez rząd regulacje największe miasta tracą miliardy złotych, a ich sytuacja finansowa się wciąż pogarsza.

O trudnej sytuacji polskich samorządów mówili w Białymstoku przedstawiciele Unii Metropolii, fot. Ryszard Minko
O trudnej sytuacji polskich samorządów mówili w Białymstoku przedstawiciele Unii Metropolii, fot. Ryszard Minko

W piątek (25.09) odbyło się posiedzenie rady Unii Metropolii Miast Polskich (UMP), w którym wzięli udział prezydenci i przedstawiciele miast należących do unii. Dyskutowano przede wszystkim o finansach samorządów.

Dzisiaj podsumowaliśmy wielomiesięczne nasze prace związane z analizami ubytków dochodów budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Te wszystkie dane, które pozyskaliśmy, te wszystkie utraty finansowania naszych działań samorządowych chcielibyśmy jasno i wyraźnie przedstawić ponad wszelkimi podziałami - mówił na konferencji prasowej w centrum Białegostoku prezydent Katowic Marcin Krupa.Podkreślił, że to nie jest polityka, a mówienie o tym "co rzeczywiście dotknęło nasze samorządy".

Marcin Krupa przywołał, że rządowe regulacje z 2019 roku, samorządy odczuwają już w tym roku, bo - jak wyliczył - w samorządach brakuje ponad 6 mld zł. Dodał, że jeśli do tego doda się m.in. plany kolejnych ulg, które są opracowywane w rządzie, to - jak ocenił - przez 10 lat same te zmiany przyniosą straty dla samorządów w wysokości ok. 15 mld zł.

To są wszystko, o czym mówię, zmiany systemowe, które będą miały skutek nie tylko w tym roku, ale w następnych, następnych i następnych. Oczekujemy konkretnych rozmów z nami samorządowcami, jak te wszystkie ubytki rekompensować - mówił Marcin Krupa.


O rozpoczęcie rozmów apelował też prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Podkreślał, że ubytki dochodów będą determinować działania inwestycyjne samorządów. Przywołał dane, że miasta zrzeszone w UMP w tym roku utracą blisko 2 mld zł dochodów, a inwestycje tych miast zaplanowane są na ponad 1 mld zł.


My mówimy dzisiaj rządowi, że chcemy rozmawiać o zmianach systemowych, ale też i podejmować działania w kalendarzu, który sobie uzgodnimy - mówił Krzysztof Żuk.


Dodał, że "pierwszą, szybką decyzją" jest zawieszenie reguły wydatkowej, która mówi o koniecznym zrównoważeniu dochodów bieżących i wydatków bieżących. Mówił, że rząd ma tę regułę zawieszoną w odniesieniu do budżetu państwa, dlatego oczekuje, że w ciągu trzech lat ta reguła zostanie zawieszona dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.


Pozwalałoby to na finansowanie wydatków bieżących, na finansowanie usług, na które mieszkańcy oczekują. W innym przypadku będziemy musieli ciąć na ślepo wydatki zwłaszcza tam, gdzie są one największe: w oświacie czy chociażby związane z komunikacją zbiorową. A tego robić nie chcemy - zaznaczył Krzysztof Żuk.Jako jedną z pilniejszych kwestii do wypracowania - prezydent Lublina wymienił - standardy oświatowe. Jego zdaniem, subwencja oświatowa jest niedoszacowana, a przez zawirowania finansowe samorządy są "niebezpiecznie blisko cięć w wydatkach bieżących, jeśli chodzi o oświatę".

Kolejnym rozwiązaniem, o które apeluje UMP, jest przystąpienie do prac nad zmianą ustawy o dochodach samorządach, by zwiększyć udział w PIT i CIT - mówił Krzysztof Żuk. Wymienił też, że właściwego oszacowania wymagają tzw. zadania zlecone samorządom.

Prezydenci miast pytani przez dziennikarzy o sytuację samorządów, mówili, że w tym roku nie jest jeszcze dramatyczna, ale Krzysztof Żuk powiedział, że jeśli w najbliższych latach nie będzie rekompensaty za utracone dochody, samorządy będą musiały ograniczać wydatki, w pierwszej kolejności na inwestycje, a następnie wydatki bieżące. Ocenił, że samorządy przetrwają obecny rok, ale - jak podkreślił - są też kolejne.

Rok następny, możemy przyjąć, że jest rokiem, w którym musimy wszystkie ustawy uchwalić i te korekty wprowadzić. W innym przypadku, 2022 roku, będzie rokiem krytycznym dla wydatków samorządowych - mówił Krzysztof Żuk.


W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który ocenił, że sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, będzie wtedy - jak dodał - kiedy samorządy nie spełnią reguły wydatkowej. 


Na razie ten rok, w tych większych miastach, myślę, że będzie zakończony na plusie, ale przecież życie nie kończy się tym rokiem. Nie wiemy, co będzie z pandemią, nie wiemy, co będzie z innymi działaniami, dlatego my mówimy, żeby wypracowywać określone rozwiązania, bo przychodzą kolejne budżety i te kolejne budżety będą coraz trudniejsze - powiedział Tadeusz Truskolaski.UMP na posiedzeniu podjęło też decyzję - jak poinformował Tadeusz Truskolaski - o powołaniu własnego centrum analiz i badań. 


Chodzi nam o to, żeby jeszcze bardziej zintensyfikować nasze prace. Nie tylko wypowiadać się na tematy bieżące, ale przede wszystkim przedstawiać analizy i prognozy dotyczące przyszłości, a także być bardzo poważnym partnerem w rozmowach z rządem i również wzmocnić współpracę z innymi korporacjami - powiedział prezydent Białegostoku.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Apel Unii Metropolii Polskich do szefa MEN ws. e-edukacji

26.03.2020, 16:12

Nie wszystkie szkoły i rodziny są przygotowane do e-edukacji, dlatego ta forma nauki powinna być możliwością do powtórki materiału; nie brakuje "wykluczonych cyfrowo" - ocenia Unia Metropolii Polskich w apelu do szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.


Prezes UMP: przepisy dotyczące komunikacji miejskiej "nieżyciowe"

26.03.2020, 13:59

Unia Metropolii Polskich wystosuje list do premiera w sprawie ograniczeń dotyczących komunikacji miejskiej w związku z epidemią koronawirusa. Obecne rozwiązanie uważa za "nieżyciowe", podkreśla że nie były konsultowane z samorządami, a to one odpowiadają za komunikację miejską.


Prezes Unii Metropolii Polskich zapowiada działania na rzecz przychodów miast z PIT

27.03.2019, 18:39

Działania zmierzające do wyrównania samorządom strat, które mogą ponieść w przypadku obniżenia stawek PIT oraz pozew zbiorowy w sprawie wydatków samorządów na reformę oświaty - zapowiedział w środę (27.03) nowy prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski.


Tadeusz Truskolaski prezesem Unii Metropolii Polskich

25.03.2019, 18:06

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski został prezesem Unii Metropolii Polskich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok