Radio Białystok | Wiadomości | Rekordowe 61 mln zł trafi do podlaskich samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

Rekordowe 61 mln zł trafi do podlaskich samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

2.04.2024, 12:28, akt. 12:47

119 podlaskich gmin i powiatów otrzyma 61 mln zł z budżetu województwa podlaskiego na wsparcie różnych inwestycji. Symboliczne czeki samorządy dostały we wtorek w Białymstoku; wcześniej dotacje przyznali formalnie radni sejmiku województwa.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Rekordowe 61 mln zł trafi do podlaskich samorządów z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

61 mln zł dla podlaskich gmin


Pieniądze z funduszu samorządy przeznaczą głównie na budowy dróg, chodników, ale też np. oświetlenia czy inwestycje wodno-kanalizacyjne, budowę boisk, dofinansowanie hal sportowych, remonty szkół, przedszkoli, parkingów, zakup autobusów szkolnych czy sprzętu do utrzymania dróg.

Samorządy dostały dotacje w zróżnicowanej wysokości - od 100 tys. zł do 1 mln zł. Te największe otrzymały miasta: Białystok, Łomża, Suwałki, Kolno, powiaty: białostocki, grajewski, hajnowski, łomżyński, sokólski.
Marszałek Kosicki: To gminy decydują, na jakie inwestycje chciałyby otrzymać wsparcie z funduszu


Marszałek województwa Artur Kosicki przypomniał we wtorek (2.04), że fundusz jest autorskim pomysłem zarządu województwa i powstał w 2021 r., aby wspierać finansowo gminy i powiaty w regionie. Podkreślił, że to gminy decydują, na jakie inwestycje chciałyby otrzymać wsparcie z funduszu, a samorząd województwa decyduje, w jakiej wysokości jest udzielana pomoc. Dodał, że pieniądze od samorządu województwa są często jednym ze źródeł finansowania danego przedsięwzięcia.


Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów jest dla każdego (...), bo wszyscy, którzy złożyli wniosek do tego funduszu, otrzymali dofinansowanie - powiedział Kosicki.


Marszałek podsumował, że od początku kadencji obecnego zarządu województwa, do samorządów wpłynęło 170 mln zł. Jego zdaniem sytuacja finansowa samorządu województwa podlaskiego "wygląda bardzo dobrze i stać nas na to, żebyśmy przy dobrej współpracy mogli realizować i też wasze przedsięwzięcia".

Wicemarszałek Marek Olbryś dodał, że pomoc dla samorządów jest ważna, bo "samorząd to siła", a z pieniędzy korzystają mieszkańcy, bo to do nich są kierowane realizowane inwestycje. 

źródło: PAP | red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


49 jednostek OSP otrzymało dofinansowania z powiatu białostockiego

26.03.2024, 14:11

To dotacje m.in. na sprzęt ratowniczo-gaśniczy i nowe pojazdy. 49 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej dostało dofinansowania z powiatu białostockiego.


Zakończyła się sesja sejmiku woj. podlaskiego - wiemy, gdzie trafią dotacje

26.03.2024, 09:54

Dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych, dofinansowanie remontu zabytków i rekordowo wysoka pula pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Takie decyzji podjął sejmik województwa podlaskiego. Radni wojewódzcy przyjęli stanowiska w sprawie protestów rolników i Puszczy Białowieskiej. Ustanowili też rok 2024 - Rokiem Rzemiosła w Województwie Podlaskim.


Samorządy z Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny mogą liczyć na rządowe dotacje dla przygranicznych terenów

19.03.2024, 06:07

Miasto Suwałki oraz powiaty sejneński i suwalski otrzymają wsparcie z programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030. Potwierdził to w Sejnach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok