Radio Białystok | Wiadomości | Zakończyła się sesja sejmiku woj. podlaskiego - wiemy, gdzie trafią dotacje

Zakończyła się sesja sejmiku woj. podlaskiego - wiemy, gdzie trafią dotacje

autor: Renata Reda

26.03.2024, 09:54, akt. 10:58

Dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych, dofinansowanie remontu zabytków i rekordowo wysoka pula pieniędzy w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Takie decyzji podjął sejmik województwa podlaskiego. Radni wojewódzcy przyjęli stanowiska w sprawie protestów rolników i Puszczy Białowieskiej. Ustanowili też rok 2024 - Rokiem Rzemiosła w Województwie Podlaskim.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Przed obradami sejmiku uhonorowano dr Jarosława Schabieńskiego 

Jarosława Schabieńskiego to historyk, publicysta i autor wielu książek o regionie. Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego przyznano mu za dotychczasową działalność naukową i edukacyjną.


Samorządy dostaną większe wsparcie z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

Podlascy radni zdecydowali w poniedziałek (25.03), że samorządy z naszego regionu dostaną większe wsparcie z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Na ten rok zaplanowano z tej puli 25 mln zł, ale finalnie będzie 61 mln. Wsparcie z budżetu województwa otrzyma 119 samorządów. Dotacje przeznaczono m.in. na remonty dróg, budynków użyteczności publicznej, czy zakup autobusów szkolnych.

Pieniądze posłużą też tworzeniu infrastruktury sportowej. Na przykład Łomża otrzymała milion złotych dofinansowania na salę sportową przy szkole podstawowej nr 5. Milion złotych otrzymało również Miasto Białystok. Dotację przeznaczy na modernizację szkoły podstawowej nr 19. Natomiast powiat białostocki otrzymał milion złotych na utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego w szpitalu powiatowym w Łapach.


Sejmik przyznał 2,5 mln zł na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego - Kreatywna Wieś

Podlaski sejmik zdecydował też o przyznaniu 2,5 mln zł na Program Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego - Kreatywna Wieś. W ramach tego przedsięwzięcia dotacje otrzymało 89 projektów, takich jak budowa placów zabaw i miejsc rekreacji.

W ramach poprzednich edycji programu do sołectw województwa podlaskiego trafiło łącznie ponad 5 mln zł. Posłużyły one realizacji ponad 330 inwestycji.


Będą też pieniądze na podlaskie zabytki

Sejmik zdecydował też o przyznaniu prawie 5,5 mln zł z budżetu województwa na podlaskie zabytki.

Do konkursu o dotacje wpłynęły 74 wnioski, z czego 71 otrzymało pozytywną rekomendację. W zdecydowanej większości dotyczyły one remontów obiektów sakralnych: świątyń katolickich, prawosławnych i domów modlitw staroobrzędowców.

Po 100 tys. zł otrzymają m.in. Staroobrzędowa Gmina Wyznaniowa w Suwałkach na remont podłogi i ścianki działowej w pochodzącej z początków XX wieku Molennie pw. Św. Nikoły Cudotwórcy.

Pieniądze w wysokości 100 tys. zł otrzyma też parafia pw. Św. Anny w Radziłowie na konserwację ołtarza w jednym z najciekawszych podlaskich zabytków - drewnianym kościele pw. Św. Barbary w Kramarzewie. Kościół został zbudowany w 1739 r. i zanim trafił do Kramarzewa, gromadził wiernych w oddalonym o kilka kilometrów Radziłowie. Świątynia wraz z dzwonnicą jest prawdziwą perłą wśród podlaskich zabytków. Samorząd Województwa Podlaskiego od kilku lat regularnie wspiera prace konserwatorskie przy obiekcie.

Również 100 tys. zł otrzymała parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku. Pieniądze pozwolą na remont m.in. północnej elewacji zabytkowej świątyni.

Wśród beneficjentów są też zarządcy budynków świeckich. To m.in. właściciele zabytkowego domu z lat 30-tych XX wieku przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Białymstoku. Budynek został postawiony przez rodzinę Kamieńskich i do dziś jest w rękach jej potomków. To jedna z najciekawszych przedwojennych budowli. Henryka Zdzitowiecka na naprawę fundamentów i podwalin otrzymała 75 tys. zł dotacji.


Na sesji podlascy radni przyjęli stanowisko dotyczące Puszczy Białowieskiej

Opowiedzieli się przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy "O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska".

Projekt tej ustawy był zaprezentowany w lutym na senackiej komisji klimatu i środowiska. Wywołał protesty np. samorządów powiatu hajnowskiego, przedstawicieli mieszkańców rejonu puszczy. Chodziło m.in. o zapisy dotyczące wywłaszczeń gruntów prywatnych. Podnoszono też, że projekt nie był konsultowany z lokalnymi władzami i mieszkańcami.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała w ostatnich dniach na sejmowej komisji ochrony środowiska, że projekt przedstawiony w lutym na senackiej komisji klimatu nie jest w żadnym procedowaniu w trybie poselskim czy senackim, nie ma go także w rządowym procesie legislacyjnym. Dodała też, że nie są obecnie w ministerstwie prowadzone prace nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.


Niedługo zaprezentowane zostaną założenia projektu ustawy - konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W sobotę (23.03) minister klimatu powiedziała, że w ciągu kilku najbliższych tygodni powinny być zaprezentowane założenia przygotowywanego w ministerstwie projektu ustawy - tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczyła wcześniej, ustawa ta ma rozwiązać sprawę zarządzania puszczą, ma być konsultowana ze wszystkimi, zainteresowanymi sprawą, środowiskami.

Stanowisko sejmiku ma trafić do premiera, minister klimatu, marszałków sejmu i senatu, przewodniczących sejmowej i senackiej komisji klimatu i środowiska, wojewody podlaskiego i Komisji Europejskiej.


Na sesji podlascy radni przyjęli też stanowisko dotyczące sytuacji rolników

Drugie stanowisko dotyczy trudnej sytuacji w rolnictwie i związanych z tym, protestów rolników. Chodzi o niekontrolowany napływ produktów rolnych do państw Unii Europejskiej - m.in. do Polski.

- Sejmik województwa solidaryzuje się ze strajkującymi rolnikami i wzywa do podjęcia działań, które zahamują niekontrolowany import produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej i pozwolą na uregulowanie rynku rolnego w kraju - przekazano w stanowisku.

Stanowisko będzie przekazane m.in. do premiera, marszałków sejmu i senatu, do resortu rolnictwa i do sejmu.


Podjęto uchwałę o pomocy finansowej Powiatowi Siemiatyckiemu

Podczas poniedziałkowych (25.03) obrad podjęto też uchwałę o pomocy finansowej Powiatowi Siemiatyckiemu na budowę mostu drogowego na rzece Bug. Chodzi o dofinansowanie inwestycji z budżetu województwa w wysokości ponad 13,7 mln zł. Z tej kwoty w 2024 r. ma być wypłacone 2,1 mln zł, a w 2025 r.- 11,6 mln zł (po ujęciu ich w budżecie na 2025 r.).

Budowa mostu drogowego to wspólny projekt Powiatu Siemiatyckiego, Województwa Mazowieckiego, Powiatu Sokołowskiego, Gminy Jabłonna Lacka i Gminy Perlejewo.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

25.03.2024, 21:04

Przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO opowiedzieli się w poniedziałek w Białymstoku radni sejmiku województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy "O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska".


Radni sejmiku zwiększyli o ponad połowę budżet Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

25.03.2024, 20:20

To ma być rekordowe wsparcie podlaskich samorządów. Miało być 25 milionów złotych na różne przedsięwzięcia w tym roku, a będzie 61 milionów. Radni sejmiku zwiększyli w poniedziałek (25.03) budżet Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.


Zarząd województwa podlaskiego podsumował pięcioletnią działalność na rzecz mniejszości narodowych i wyznaniowych

6.03.2024, 17:08

Ponad 9,5 miliona złotych z budżetu województwa i prawie 6 milionów złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Tyle pieniędzy w ostatnich pięciu latach zarząd województwa podlaskiego przekazał na projekty skierowane do mniejszości narodowych i wyznaniowych.


W sejmiku zwykle wygrywa PiS choć nie zawsze rządzi - od kilkunastu lat prezydentem Białegostoku jest Tadeusz Truskolaski

5.03.2024, 14:12

W wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego w 2014 i 2018 r., ale i we wcześniejszych, najwięcej mandatów zdobyło PiS. Jednak dopiero w kończącej się kadencji była to większość dająca szansę utworzenia zarządu i sprawowania władzy. Od 2006 r. prezydentem Białegostoku jest Tadeusz Truskolaski.


Marszałek Artur Kosicki powołał nowe gremium Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

4.03.2024, 12:30

Działalność m.in. w zakresie integracji zawodowej i społecznej, wsparcie prawne czy opiniowanie projektów uchwał sejmiku województwa podlaskiego. Takie są główne zadania Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok