Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa podlaskiego podsumował pięcioletnią działalność na rzecz mniejszości narodowych i wyznaniowych

Zarząd województwa podlaskiego podsumował pięcioletnią działalność na rzecz mniejszości narodowych i wyznaniowych

autor: Edyta Wołosik

6.03.2024, 17:08, akt. 17:22

Ponad 9,5 miliona złotych z budżetu województwa i prawie 6 milionów złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Tyle pieniędzy w ostatnich pięciu latach zarząd województwa podlaskiego przekazał na projekty skierowane do mniejszości narodowych i wyznaniowych.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Pieniądze przekazano na projekty kulturalne i remont obiektów

"To m.in. dofinansowanie różnych kulturalnych inicjatyw" - mówi marszałek Artur Kosicki: "wspieraliśmy mnóstwo wydarzeń, m.in.: Festiwal Przebudzonych TUTAKA, Tatarskie Święto Wiosny Navruz, Sabantuj w Kruszynianach, Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk, Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i wiele innych".

Dodał, że pieniądze przekazano też na remonty i modernizacje obiektów sakralnych. Jednak za największy sukces obecnej kadencji w działalności na rzecz mniejszości narodowych Artur Kosicki uznał utworzenie Centrum Kultury Białoruskiej.

Wiesława Burnos z zarządu województwa podlaskiego podkreśliła, że jedną z pierwszych decyzji obecnego zarządu było ogrodzenie wzgórza św. Magdaleny w Białymstoku, gdzie mieści się cerkiew akademicka pod wezwaniem św. Marii Magdaleny: "to bardzo ważne miejsce dla wiernych, dlatego zależało nam, żeby ogrodzić ten teren, tak jak należy".


Wspominano obchody Roku Kodeksu Supraskiego

Przypomniano również o ubiegłorocznych obchodach Roku Kodeksu Supraskiego. Ten unikatowy zabytek związany z monastyrem w Supraślu, dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu, został w ciągu dwunastu miesięcy wypromowany, odbyła się na jego temat konferencja naukowa, a co najważniejsze - jak podkreśla radny sejmiku województwa podlaskiego Sławomir Nazaruk: "starodawna księga z tysiącletnią historią została przetłumaczona ze staro-cerkiewno-słowiańskiego na język polski i wydana przez Książnicę Podlaską i to pierwsze tłumaczenie zabytku na język nowożytny".

W planach zarządu województwa podlaskiego na bieżący rok jest dalszy rozwój Centrum Kultury Białoruskiej, kontynuacja wsparcia dla dotychczasowych wydarzeń kulturalnych i religijnych, a także pieniądze na ratowanie kolejnych zabytków.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marszałek o budżecie województwa podlaskiego na 2024 rok: najwyższy w historii

15.11.2023, 16:41

Najwyższy w historii samorządu województwa podlaskiego ma być budżet województwa na 2024 r . Dochody mają wynieść 1 mld 397 mln zł, wydatki 1 mld 482 ml zł. Deficyt ma wynieść 85 mln zł - poinformował w środę (15.11) marszałek województwa Artur Kosicki.


Prawie 147 mln zł trafi do województwa podlaskiego na odbudowę zabytków

14.07.2023, 17:00

Prawie 147 milionów złotych dostanie województwo podlaskie na 229 projektów. Tak wynika z rozstrzygnięcia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.


88 milionów złotych trafi do Podlaskiego Instytutu Kultury i Teatru Dramatycznego w Białymstoku

27.10.2021, 18:13

88 milionów złotych trafi do Podlaskiego Instytutu Kultury i Teatru Dramatycznego w Białymstoku Rządowego Funduszu "Polski Ład". To będą pieniądze przede wszystkim na remonty i wyposażenie.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok