Radio Białystok | Wiadomości | Niemal 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią w ciągu trzech dni

Niemal 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią w ciągu trzech dni

17.06.2024, 10:25, akt. 11:04

Blisko 430 cudzoziemców próbowało w minionych trzech dobach nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – podała w poniedziałek (17.06) na platformie X Straż Graniczna. Poinformowała też o kolejnych incydentach rzucania w polskie patrole kamieniami i gałęziami.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Podczas minionych trzech dni (14-16.06) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zanotowali blisko 430 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Kilkukrotnie kamieniami i gałęziami migranci zaatakowali polskie służby. Kilka razy udzielono też pomocy cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.


Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w okolicach Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Krynek i Czeremchy – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. 


W piątek odnotowano ponad 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w sobotę - ponad 150, a w niedzielę - ponad 130 takich prób.


Doszło do prób forsowania przez migrantów granicznych rzek: w okolicy Białowieży - rzeki Przewłoka, a w okolicach Krynek - rzeki Świsłocz. Zdanowicz podała też, że dochodziło do agresywnych incydentów ze strony osób za zaporą. W polskie patrole rzucano kamieniami i gałęziami.


Z danych POSG wynika, że od początku czerwca było ponad 2,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W maju takich prób zanotowano ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Od początku roku było ponad 18,2 tys. 

źródło: PAP | red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Migranci próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ukryci w pociągu towarowym

17.06.2024, 09:01

Czterech nielegalnych migrantów ujawnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej z kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy. Obcokrajowcy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę Polski ukrywając się w dwóch wagonach pociągu towarowego. Zatrzymanych mężczyzn przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej z Placówki w Kuźnicy.


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zakazie wstępu do strefy

15.06.2024, 08:35

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do odbiorców w części województw podlaskiego i lubelskiego alert o zakazie przebywania w strefie przyległej do granicy państwowej z Białorusią.


Policja szkoli żołnierzy i funkcjonariuszy SG służących na granicy

14.06.2024, 13:38

Policja prowadzi szkolenia dla żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG służących na polsko-białoruskiej granicy, które mają usprawnić i wzmocnić wspólne działania służb. W piątek (14.06) takie ćwiczenia odbyły się w Dubiczach Cerkiewnych - wzięło w nich udział ok. 200 żołnierzy i pograniczników.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok