Radio Białystok | Wiadomości | Migranci próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ukryci w pociągu towarowym

Migranci próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ukryci w pociągu towarowym

17.06.2024, 09:01, akt. 08:48

Czterech nielegalnych migrantów ujawnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej z kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy. Obcokrajowcy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę Polski ukrywając się w dwóch wagonach pociągu towarowego. Zatrzymanych mężczyzn przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej z Placówki w Kuźnicy.

Migranci próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ukryci w pociągu towarowym, źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej
Migranci próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę ukryci w pociągu towarowym, źródło: Podlaski Oddział Straży Granicznej

Mężczyźni ukrywali się w tzw. węglarkach

Podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski przez kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy funkcjonariusze KAS wykryli w dwóch wagonach z keramzytem czterech cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. 

Mężczyźni ukrywali się w tzw. węglarkach, przysypani cienką warstwą kruszywa. Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Kuźnicy.


Cudzoziemcy to obywatele Algierii

W trakcie prowadzonych czynności Straż Graniczna ustaliła, że mężczyźni w wieku od 21 do 29 lat to obywatele Algierii. Dodatkowo ustalono, że jeden z nich w 2020 roku otrzymał w Belgii decyzję o wydaleniu oraz zakaz wjazdu na okres 10 lat. Powodem decyzji było uznanie go winnym dokonania kradzieży domowej przy użyciu przemocy i groźby. Ponadto w 2018 roku sąd w Brugge skazał mężczyznę na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Uzyskano również informację, że Algierczyk ubiegał się o ochronę międzynarodową w Holandii, której nie uzyskał. Cudzoziemiec na terytorium Holandii był karany za przemoc wobec funkcjonariusza oraz udział w migrującej grupie przestępczej (kradzieże, przemoc i groźby, przemoc wobec osób). Strona holenderska w stosunku do obywatela Algierii wydała decyzję nakazująca powrót oraz zakaz wjazdu na okres 2 lat.

Wobec całej czwórki Algierczyków wszczęto postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Wszyscy otrzymali zakazy wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 5 lat. Do czasu opuszczenia terytorium Polski decyzją sądu mężczyźni zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

źródło: KAS / SG | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura chce 5,5 roku więzienia za wypadek i przewóz nielegalnych migrantów

13.06.2024, 14:57

5,5 roku więzienia chce prokuratura dla 35-letniego obywatela Uzbekistanu - kierowcy oskarżonego przed białostockim sądem o spowodowanie wypadku auta z migrantami, w którym zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. W czwartek (14.06) zakończył się proces w tej sprawie. Wyrok ma być ogłoszony za tydzień.


Straż Graniczna: we wtorek blisko 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

12.06.2024, 12:34

Blisko 120 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę - podała w środę na platformie X Straż Graniczna. SG i policja informują o kolejnych agresywnych incydentach; w polskie patrole rzucano kamieniami i gałęziami drzew, uszkodzone zostały dwa policyjne auta.


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

13.06.2024, 01:38

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać.


Migranci znów zaatakowali polski patrol na granicy z Białorusią, uszkodzili dwa samochody policji

5.06.2024, 08:12

Dwa samochody policji zostały uszkodzone przez migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Stało się to podczas patrolu funkcjonariuszy. Do incydentu doszło około 5:30. Cudzoziemcy, którzy chcieli się przedostać nielegalnie do Polski rzucali w policjantów kamieniami. Tym razem nikomu nic się nie stało.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok