Radio Białystok | Wiadomości | Cmentarz żydowski w Czyżewie uprzątnięty i z nową tablicą
Przez kilka stuleci stanowili większość mieszkańców Czyżewa, teraz przypomina o tym tablica w językach polskim i hebrajskim ustawiona na cmentarzu żydowskim w tym mieście.
To część programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który od kilku lat oznakowuje takie miejsca w całej Polsce.
Jest to o tyle ważnie, że takich cmentarzy jest około 1200, ale dominująca większość jest w takim stanie jak ten w Czyżewie, czyli są to zarośnięte roślinami terenu bez żadnych materialnych śladów pochówków - mówi koordynator programu NID Maciej Rynkiewicz.
Sytuacja w Czyżewie zaczęła zmieniać się rok temu, gdy do miasta przyjechała po raz pierwszy dr Susan Littman z Pensylwanii (USA), której dziadek emigrował z tego miasta ponad 100 lat wcześniej. Zadbała o to, by z terenu cmentarza usunięto suche i przewrócone drzewa oraz zarastające je krzewy.
Razem z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która ma pod opieką ponad 150 takich miejsc w całej Polsce, zadbała też o przywrócenie pamięci temu miejscu. Zwieńczeniem tych starań było obecnie ustawienie tablicy informacyjnej z napisami w języku polskim i hebrajskim. Umieszczony jest na niej także kod QR odsyłający do historii żydowskich mieszkańców i samego cmentarza.
Przedstawiciele fundacji mają też nadzieję, że chociaż część macew, zabrana przez mieszkańców okolicy jako materiały budowlane, wróci na oznakowany już teren.
W ramach przywracania pamięci w najbliższych miesiącach ukazać ma się także "Księga pamięci" spisana przez byłych mieszkańców tej gminy żydowskiej, przetłumaczona już na język polski.