Radio Białystok | Wiadomości | Promocja "Księgi pamięci gminy żydowskiej w Wysokiem Mazowieckiem"

Promocja "Księgi pamięci gminy żydowskiej w Wysokiem Mazowieckiem"

autor: Adam Dąbrowski

3.12.2023, 13:44, akt. 13:53

Sto lat temu stanowili ponad połowę mieszkańców miasta, dziś zostały po nich tylko nieliczne ślady - społeczności żydowskiej Wysokiego Mazowieckiego poświęcone będzie niedzielne (3.12.) spotkanie w Bibliotece Miejskiej.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Okazją jest promocja "Księgi pamięci gminy żydowskiej w Wysokiem Mazowieckiem" - kolejnej publikacji tego typu z serii wydawanej przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe.

Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Wysokiem później niż w okolicznych miasteczkach, bo dopiero w XVIII w., ale przez kolejnych dwieście lat ich społeczność rosła, by przekroczyć nawet połowę liczby wszystkich mieszkańców. Zajmowali się przede wszystkim handlem, ale także rzemiosłem, a Żydami byli także miejscowy aptekarz czy fotograf.

Mieszkali głównie w północno-zachodniej części miasta nad rzeką Brok i w tym rejonie pozostały do teraz ślady ich bytności - dwa kirkuty (cmentarze) i fundamenty ostatniej murowanej synagogi, odkryte podczas przebudowy obecnego dworca autobusowego.

Życie tej społeczności w Wysokiem Mazowieckiem zakończyło się razem z likwidacją getta w 1942 r.

W promocji "Księgi pamięci…" połączonej z prelekcją i prezentacją multimedialną wezmą udział: wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego dr Małgorzata Frąckiewicz, która nominowana jest w tym roku do Nagrody Muzeum Historii Żydów POLIN oraz pochodzący z Wysokiego historyk Karol Głębocki, a także dr Mirosław Reczko - obaj byli nominowani do tej nagrody w 2020 r.

Spotkanie, przeznaczone przede wszystkim dla miłośników lokalnej historii, rozpocznie się o godz. 16:00 w bibliotece w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem przy ul. Ludowej 19.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiemy już, które prace zostały nagrodzone w konkursie "Podlascy Żydzi"

30.11.2023, 16:34

Przypomnienie o lokalnej historii i ludziach, którzy stanowili w przeszłości znaczną część mieszkańców Białegostoku. To główne cele konkursu historycznego "Podlascy Żydzi" zorganizowanego po raz trzeci przez Zespół Szkół Technicznych imienia Władysława Andersa.


Dwoje podlaskich społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów w finale konkursu Nagroda POLIN 2023

5.12.2023, 06:38

Sześciu społeczników, w tym dwoje z województwa podlaskiego, pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów znalazło się w finale konkursu Nagroda POLIN. Ogłoszenie laureatki lub laureata konkursu nastąpi 5 grudnia podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich.


Powstanie w getcie białostockim

7.11.2023, 18:00

W programie o powstaniu w Getcie w Białymstoku w sierpniu 1943 roku. Jego przebiegu i losach jego bohaterów. Ponadto o późniejszej likwidacji getta.


Konferencja naukowa kończąca obchody 80. rocznicy powstania w białostockim getcie

6.11.2023, 14:38

O znaczeniu powstania w białostockim getcie, a także historii społeczności żydowskiej w Białymstoku i w regionie – dyskutowali w poniedziałek (6.11) historycy podczas konferencji naukowej "Białystok: historie żydowskie", zamykającej tegoroczne obchody 80. rocznicy powstania w getcie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok