Radio Białystok | Wiadomości | Dwoje podlaskich społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów w finale konkursu Nagroda POLIN 2023

Dwoje podlaskich społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów w finale konkursu Nagroda POLIN 2023

5.12.2023, 06:38, akt. 07:06

Sześciu społeczników, w tym dwoje z województwa podlaskiego, pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów znalazło się w finale konkursu Nagroda POLIN. Ogłoszenie laureatki lub laureata konkursu nastąpi 5 grudnia podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Małgorzata K. Frąckiewicz i Mariusz Sokołowski, fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich
Małgorzata K. Frąckiewicz i Mariusz Sokołowski, fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Pula nagród w konkursie wynosi 77 tysięcy złotych.

W gronie finalistów znaleźli się: Małgorzata K. Frąckiewicz z Łomży, Mariusz Sokołowski, przedstawiciel Wasilkowa i Białegostoku, Dorota Bida z Chełma, Bożena Gajewska z Kutna, Stowarzyszenie Saga Grybów z Grybowa, oraz Ewa Paul, reprezentująca Bełchatów i Sulmierzyce - poinformowała Olga Kaliszewska z działu Komunikacji Muzeum POLIN. 


Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku - zaznaczyła Olga Kaliszewska.


„Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro. Wyrażając ogromną wdzięczność za ich społeczną działalność, mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych" - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.

Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas ośmiu laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

Małgorzata K. Frąckiewicz z Łomży jest m.in. badaczką nazwisk i popularyzatorką tożsamości kulturowej mieszkańców historycznej ziemi łomżyńskiej; autorką słowników i katalogów nazwisk mieszkańców ziemi łomżyńskiej: m.in. Łomży, Jedwabnego, Grabowa, Ostrowi Mazowieckiej, Rutek-Kossaków, Wysokiego Mazowieckiego i pogranicza mazowiecko-podlaskiego.

Przeprowadziła siedem autorskich projektów badawczych i popularyzatorskich; jest autorką monografii „Antroponimia Żydów łomżyńskich w kontekście językowo-kulturowym”, prezentującej tysiące nazwisk Żydów łomżyńskich, dokumentującej i poświadczającej kiedyś żywą, dynamiczną i twórczą obecność Żydów na ziemi łomżyńskiej. Odpowiadała również za redakcję naukową „Katalogu nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka z XIX i pocz. XX wieku”, który uwzględnia społeczność żydowską i częściowo ewangelicką. 

Małgorzata K. Frąckiewicz prowadzi konsultacje genealogiczno-onomastyczne dla potomków Żydów łomżyńskich z USA, Izraela, Kanady, Kuby, Urugwaju. Była inicjatorką i kuratorką wystawy zatytułowanej „Ogrody pamięci”, prezentującej fotografie i opisy z łomżyńskich ksiąg pamięci, które służą upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego i tożsamości regionu łomżyńskiego.

Mariusz Sokołowski od 2007 roku jest zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Jeszcze jako student współtworzył Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i brał udział w porządkowaniu cmentarzy w Krynkach i Michałowie. Następnie jako nauczyciel i dyrektor szkoły angażował uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości poprzez opiekę nad cmentarzem, zbieranie relacji świadków, tworzenie filmów, wystaw fotograficznych, murali i gier miejskich.

Od ponad 10 lat Mariusz Sokołowski jest członkiem sieci Forum Dialogu i uczestnikiem programu „Ambasadorzy Muzeum POLIN”. Współpracował przy organizacji obchodów likwidacji gett w Wasilkowie i Białymstoku. Jest też inicjatorem i współautorem tablicy upamiętniającej dzieci z białostockiego getta, które zostały wywiezione do Terezina, a następnie do Auschwitz. W sierpniu br. we współpracy z Miastem Białystok zorganizował uroczystość wmontowania kamieni pamięci „Stolpersteine” poświęconych zamordowanym członkom rodziny Ocalonego z Holokaustu Samuela Pisara.

Pełne biogramy nominowanych, regulamin konkursu, skład kapituły oraz sylwetki dotychczasowych laureatów znajdują się na stronie www.polin.pl/nagroda.

Finał konkursu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum POLIN. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych instytucji. Podczas uroczystości premierowo zaprezentowane filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2023.

źródło: PAP | red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konferencja naukowa kończąca obchody 80. rocznicy powstania w białostockim getcie

6.11.2023, 14:38

O znaczeniu powstania w białostockim getcie, a także historii społeczności żydowskiej w Białymstoku i w regionie – dyskutowali w poniedziałek (6.11) historycy podczas konferencji naukowej "Białystok: historie żydowskie", zamykającej tegoroczne obchody 80. rocznicy powstania w getcie.


Wystawa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"

15.05.2022, 07:47

Wystawa przybliża polsko-żydowską historię, a także formy przywracania pamięci o niej w postaci murali w różnych miastach - również w Białymstoku.


Żydowski cmentarz w Orli ze specjalnym oznakowaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

23.09.2021, 16:26

XIX-wieczny żydowski cmentarz w Orli został oznakowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W ten sposób mają zostać upamiętnione wszystkie żydowskie nekropolie w kraju.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok