Radio Białystok | Wiadomości | W powiecie sokólskim może powstać nowy Zakład Aktywności Zawodowej
Pracę ma tam znaleźć 30 osób, w tym osoby niepełnosprawnościami. Powiat sokólski chce utworzyć w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna Zakład Aktywności Zawodowej. Na razie powstaje projekt placówki.
- Realizujemy projekt architektoniczno-budowlany na budowę ZAZ-u w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna. Chcemy tak utworzyć ZAZ gastronomiczno-hotelarski. Chcemy, żeby zakład aktywności zawodowej zatrudnił 20 osób z niepełnosprawnością i 10 osób pełnosprawnych, którzy będą obsługiwać wycieczki, będą konserwować, naprawiać i prowadzić cały ten park - mówi starosta powiatu sokólskiego Piotr Rećko.
W Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna w ramach Zakładu Aktywności Zawodowej powstałaby także karczma.
Turyści, którzy tam przyjadą będą mieli pełną ofertę, będą mieli ofertę gastronomiczną, karczmę, która będzie jadłodajnią. Oczywiście chcemy też, aby tam docelowo były noclegi. Na razie będzie nas stać na to, aby wybudować budynek, który będzie miał około 600 metrów kwadratowych - dodaje Piotr Rećko.
Do tej pory takie powiatowe placówki, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować powstały m.in. w Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej.
Uczyli się, jak poruszają się osoby niewidome, poznawali ich pracę i sposoby komunikowania się w internecie. Uczniowie ze szkoły podstawowej z Długołęki odwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej "Zielone Podlasie" w Rudzie i wzięli udział w warsztatach z okazji przypadającego w środę (13.11) Międzynarodowego Dnia Niewidomych.
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie (pow. wysokomazowiecki) to placówka stosunkowo młoda. ZAZ działał tam - co prawda - już wcześniej, ale dopiero niedawno władze powiatu uznały, że same poprowadzą ten ośrodek, zmieniając przy okazji profil jego działalności. Teraz PZAZ nie tylko daje możliwość pracy i rehabilitacji osobom z niepełnosprawnościami, ale także działa na rzecz innych instytucji powiatowych.
30 osób, w tym 21 z niepełnosprawnościami, znajdzie pracę w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej. Ten zacznie działać tuż przed Bożym Narodzeniem.