Radio Białystok | Wiadomości | Sokółka pamięta o swoich dawnych mieszkańcach - w mieście odsłonięto tablicę upamiętniającą społeczność żydowską
Upamiętnili dawnych mieszkańców, którzy przez wieki rozwijali miasto. W środę (21.05) włodarze Sokółki i sokółczanie odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą Żydom.
Przed II wojną światową ta liczna społeczność zajmowała się w mieście handlem i rzemiosłem - działały tam także żydowskie drukarnie, biblioteki czy kluby sportowe.
Dziś śladów po dawnych mieszkańcach Sokółki jest niewiele - dlatego uczestnicy uroczystości podkreślali, że o społeczności żydowskiej trzeba przypominać.
Mamy w Sokółce cmentarz żydowski, mamy pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu, teraz zawiesiliśmy tablicę, więc coś się w tej kwestii pamięci dzieje. Ta edukacja jest potrzebna, żeby społeczeństwo przestało dyskryminować różne mniejszości - mówi Ewa Krychniak ze Stowarzyszenia "4 Kultury Sokółki", inicjatorka zawieszenia tablicy.
II wojna światowa spowodowała, że w Sokółce brakuje właśnie tej czwartej kultury, która była tak ważna dla nas - mówi pełniący obowiązki burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk.
Ta tablica nie zamyka historii. Ona nam otwiera pole do rozmowy, do edukacji. A że jest o czym rozmawiać, świadczy sytuacja, w jakiej dzisiaj się znajdujemy. Wybory prezydenckie pokazały, że są ludzie, w których ta nienawiść gdzieś tam się tli i ona jest niebezpieczna - podkreśla Adam Kowalczuk.
Przed wybuchem II wojny światowej Sokółkę zamieszkiwało blisko 3 tysiące Żydów. W 1941 roku do miasta wkroczyli Niemcy, którzy utworzyli tam getto. Zgromadzili w nim około 8 tysięcy Żydów z Sokółki, Janowa, Krynek czy Czyżewa.
Większość żydowskich mieszkańców Sokółki zginęła w niemieckim obozie zagłady w Treblince.