Radio Białystok | Wiadomości | Około 20 poradni specjalistycznych w DSK i łomżyńskim szpitalu bez umów z NFZ-em
Wiele poradni specjalistycznych w podlaskich szpitalach nie otrzyma kontraktu na leczenie pacjentów od nowego roku. Tak jest na przykład w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku czy w szpitalu wojewódzkim w Łomży.
Dziecięcy szpital nie porozumiał się z NFZ-em w sprawie 10 poradni na 28 działających do tej pory. Jednak odwołanie od decyzji Funduszu nie są jeszcze rozpatrzone i dyrektor Janusz Pomaski ma nadzieję, że część poradni będzie mieć jednak umowę. To poradnia immunologii, mukowiscydozy i neurochirurgii dziecięcej. Oferty zostały odrzucone ze względu na zbyt krótki czas tygodniowego otwarcia. Jednak na prowadzenie takich placówek nie było chętnych i dlatego w przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną dodatkowe konkursy. UDSK będzie mieć więc kontrakt na te poradnie nie od 1 stycznia, ale kilka dni później.
Nie wiadomo, jaka będzie sytuacja z pozostałymi kilkoma poradniami w UDSK. Chodzi o poradnię chorób metabolicznych, ginekologiczną, poradnię onkologiczną i hematologii, genetyczną, logopedyczną i neurologiczną. Teraz zaplanowane w nich wizyty szpital odwołuje.
Rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ Adam Dębski zaznacza, że opieka lekarska dla najmłodszych pacjentów jest zabezpieczona w innych poradniach, a szpitalne odpadły w konkursie między innymi dlatego, że za krótko chcą przyjmować pacjentów. Zgodnie z przepisami poradnia musi działać co najmniej 12 godzin w tygodniu (3 razy po 4 godziny, z czego raz w tygodniu w godzinach popołudniowych).
"Także w szpitalu wojewódzkim w Łomży bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na najbliższe lata ma być 12 poradni specjalistycznych" - mówi dyrektor szpitala Marian Jaszewski. Są to m.in. kluczowe dla działania placówki poradnie: kardiologiczna, urologiczna, endokrynologiczna, reumatologiczna, nefrologiczna, diabetologiczna, a także chirurgii onkologicznej.
Konkursy wygrały inne przychodnie i gabinety, które zaproponowały lepsze według Narodowego Funduszu Zdrowia warunki - informuje Adam Dębski. Ponadto deklarowały one przyjmowanie pacjentów przez większą liczbę godzin w tygodniu niż szpitalne poradnie.
"Duże znaczenie przy wyborze ofert miała też cena, ale łomżyński szpital nie mógł złożyć tańszej oferty" - stwierdza Marian Jaszewski.
Wykaz poradni specjalistycznych, w których od nowego roku można będzie się bezpłatnie leczyć w ramach ubezpieczenia, znajduje się na stronie nfz-bialystok.pl. (zmj)
Zobacz też:
Kilkadziesiąt osób pikietowało przed białostocką siedzibą NFZ
Przychodnie i szpitale odwołują się od wyników konkursu NFZ
"To dzika prywatyzacja". Poseł Jarosław Zieliński o kontraktowaniu NFZ
Łomża: szkolni dentyści bez kontraktów. Proszą o interwencję prezydenta
W Podlaskiem będzie mniej gabinetów, gdzie bezpłatnie wyleczymy zęby