Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Kolejna próba sprzedaży ruin Pałacu Paca w Dowspudzie

Region: Kolejna próba sprzedaży ruin Pałacu Paca w Dowspudzie

1.02.2016, 12:12, akt. 12:12

Ruiny Pałacu paca w Dowspudzie, © Olga Jeżak, Fotolia.com
Ruiny Pałacu paca w Dowspudzie, © Olga Jeżak, Fotolia.com

Ruiny pałacu Paca w Dowspudzie po raz kolejny wystawione na sprzedaż. W ofercie Starostwa Powiatowego w Suwałkach są nie tylko pozostałości pałacu, ale też 21-hektarowy teren wokół zabytku. Cena wywoławcza to 1,5 mln złotych.

To już trzecia próba sprzedaży tej nieruchomości. Władze powiatu liczą, że uda się znaleźć nabywcę, który zainwestuje w ten teren i przywróci dawny blask zabytkowi, który wciąż mógłby służyć celom rekreacyjnym, czy kulturalnym. Władze starostwa nie ukrywają, że nie stać ich na prace związane z ochroną ruin czy ich odrestaurowaniem.

21-hektarowy teren to głównie las i łąka. Pozostałości po dawnym kompleksie pałacowym Ludwika Michała Paca pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Stan techniczny wieżyczki, piwnic, zarysu murów oceniono jako zły. Konieczny jest remont i zabezpieczenie zabytku. Do ruin wiedzie odrestaurowana aleja lipowa, w pobliżu znajduje się także odremontowana kordegarda, która jako jeden z nielicznych budynków ocalała z całego kompleksu obiektów pałacowych hrabiego Paca. Za jego czasów mieściła się w nim stajnia, a potem pomieszczenia gospodarcze. Teraz zabytek pełni rolę Centrum Informacji Turystycznej oraz hotelu.

Ruiny Paca po raz pierwszy wystawione zostały na sprzedaż ponad 5 lat temu. Wtedy cena wywoławcza wynosiła ponad 3 mln złotych. (ik/mk)
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa
fot. Ślepsk Malow Suwałki
19.02.2024, 03:15, akt. 07:22

Kolejna porażka Ślepska MalowuFot. Joanna Żemojda
19.02.2024, 07:10, akt. 07:21

Mieszkańcy wybrali gwiazdę Dni Augustowaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok