Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Ścieki z suwalskiej oczyszczalni dotarły do jeziora Wigry

Ścieki z suwalskiej oczyszczalni dotarły do jeziora Wigry

autor: Tomasz Kubaszewski

30.07.2018, 14:18, akt. 14:18

Duże ilości śniętych ryb, zanieczyszczone Czarna Hańcza oraz jezioro Wigry — to bilans awarii, do jakiej doszło w miniony piątek (27.07) w oczyszczalni ścieków w Suwałkach.

fot. Wigierski Park Narodowy
fot. Wigierski Park Narodowy

Spustoszenia w środowisku naturalnym mogą okazać się większe, niż sugerują to suwalskie władze. Nie jest wykluczone, że sprawą zajmie się prokuratura. Zgłoszenie o awarii strażacy otrzymali tuż przed godz. 21. Na miejscu pojawiło się 5 zastępów, które rozstawiły na Czarnej Hańczy specjalne zapory. Jednak jak mówi dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jarosław Borejszo, skuteczność tego typu zapór jest w przypadku ścieków wymieszanych z wodą ograniczona, nie taka, jak przy substancjach oleistych. 

Według suwalskim władz do Czarnej Hańczy przedostało się około 2 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonej wody. Rzecznik prasowy suwalskiego ratusza — Kamil Sznel zapewnia, że do katastrofy ekologicznej nie doszło. 

Należy jednak domniemywać, że jakaś część ścieków pozostała w środowisku naturalnym. Jednak nawet służby ochrony środowiska mówią o tym, iż katastrofy ekologicznej na pewno to nie wywoła. Nie istnieje żadne zagrożenie dla życia ludzkiego. Chciałbym więc wszystkich na chwilę obecną uspokoić, że ta awaria i jej skutki nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Kierownik suwalskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska — Wiesława Blusiewicz twierdzi, że wszystkie skutki awarii będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Nie ulega jednak wątpliwości, iż środowisko zostało zanieczyszczone. Akcja strażaków zakończyło się już w sobotę przed godz. 2. Kamil Sznel mówi, że sytuacja została opanowana. 

Na chwilę obecną oczyszczalnia działa prawidłowo, wszystkie procesy są w niej wykonywane właściwie. Woda, która trafia do rzeki Czarna Hańcza, spełnia wszelkie normy, jakie mają być spełnione i jest ona w 100 procentach oczyszczona. Oczywiście, trwają też teraz prace, które mają wyjaśnić, co takiego się stało. Jakieś wstępne podejrzenia są, jednak na chwilę obecną w szczegóły nie chciałbym się wdawać. Jest wyjaśnianie, czy to czynnik ludzki, czy technologiczny.

Najprawdopodobniej sprawą zajmie się też prokuratura, bo doszło do zanieczyszczenia środowiska na dużą skalę. W poniedziałek i wtorek bilanse strat mają sporządzać nie tylko suwalskie władze, ale też WIOŚ i Wigierski Park Narodowy. Ten ostatni dlatego, że ścieki dotarły do jeziora Wigry.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Awaria oczyszczalni ścieków - do Czarnej Hańczy w Suwałkach trafiła nieoczyszczona woda

28.07.2018, 12:45

Około 2 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonej wody trafiło w piątek (27.07) w Suwałkach do Czarnej Hańczy. To skutek awarii, do jakiej doszło w miejscowej oczyszczalni ścieków.


Suwałki staną się jedynym miastem w woj. podlaskim, którego większość mieszkańców będzie płaciła za wody opadowe i roztopowe

27.07.2018, 09:21

Decyzję w tej sprawie radni z rządzącej koalicji podjęli podczas środowej sesji. Przeciw głosowali przedstawiciele opozycyjnego klubu PiS.


Gaja zaadoptowała Czarną Hańczę

16.05.2018, 13:09

To prawdziwa perła mówią o niej mieszkańcy i turyści. Czarna Hańcza otrzymała oficjalnie tablicę upamiętniającą zdobyty dwa lata wcześniej tytuł Rzeka Roku w konkursie „Zaadoptuj Rzekę”, organizowanego przez Klub Gaja.


Suwałki: Będzie Dzień Czarnej Hańczy

1.11.2016, 14:29

"To inicjatywa jednego z radnych" – powiedział podczas ostatniej miejskiej sesji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissanfot. Monika Kalicka
30.10.2020, 13:04, akt. 13:08

Wspomnij ich na chwilę...Wyciąg nart wodnych w Szelmencie, fot. Monika Kalicka
29.10.2020, 17:28, akt. 17:47

WOSiR "Szelment" ma nowego prezesa
Ślepsk Malow Suwałki - Cerrad Enea Czarni Radom, fot. Marcin Mazewski
28.10.2020, 07:27, akt. 29.10.2020, 00:53

Ślepsk Malow Suwałki wygrywa po tie-breaku z Czarnymi Radom
Muzeum Marii Konopnickiej podczas remontu, fot. Iza Kosakowska
27.10.2020, 11:30, akt. 21:00

Jak zmieni się Muzeum Marii Konopnickiej?


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok