Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwałki. Darmowe badanie ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi

Suwałki. Darmowe badanie ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi

autor: Areta Topornicka

8.11.2018, 11:10, akt. 11:12

W najbliższą sobotę (10.11) za darmo będzie można zmierzyć poziomu cukru we krwi i ciśnienie tętnicze oraz porozmawiać z dietetykiem.

© Pictures news - fotolia.com
© Pictures news - fotolia.com

Wszystko za sprawą Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Jak mówi organizatorka akcji — lekarz Ewa Korneluk, chodzi o zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej groźnej choroby i jej jak najwcześniejsze wykrywanie.

- Cukrzyca jest taką chorobą, którą im wcześniej wykryjemy, tym bardziej możemy zapobiegać niebezpiecznym i przewlekłym powikłaniom. W początkowym okresie choroba jest bardzo zdradliwa, bo nie daje żadnych objawów. I tutaj zaczyna się nasza największa rola — czyli wczesne uchwycenie podwyższonych poziomów cukru, szczególnie u osób zagrożonych, które w rodzinie mają osoby chorujące na cukrzycę.

Aby wyniki badania były miarodajne, na pomiar cukru należy przyjść mniej więcej godzinę po obiedzie. Jak dodaje Ewa Korneluk, z takiego profilaktycznego badania może skorzystać każdy.

- Prosimy, tylko żeby osoba chętna na badanie miała umyte dłonie. Przed badaniem jest możliwość skorzystania z toalety, więc pacjenci mogą to zrobić. Następnie pacjent siada na krześle, a wyszkolona pielęgniarka nakłuwa palec jednorazowym nakłuwaczem w celu pomiaru poziomu cukru na glukometrze. Takie badanie trwa kilka sekund. W tej chwili glukometry są bardzo dokładne i natychmiast oznaczają pomiar cukru. Pacjent od razu otrzymuje wynik i może go skonsultować na miejscu z lekarzem specjalistą.

Akcja odbędzie się w budynku suwalskiego aquaparku. Z bezpłatnych badań i konsultacji będzie można skorzystać od godz. 13 do 17.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Za darmo będzie można zmierzyć poziomu cukru we krwi i ciśnienie tętnicze oraz porozmawiać z dietetykiem

29.06.2018, 10:50

Wszystko za sprawą Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Jak mówi organizator akcji - lekarz Ewa Korneluk, chodzi o zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej groźnej choroby.


Podlascy żołnierze służby terytorialnej zachęcają do oddawania krwi [zdjęcia]

26.05.2018, 08:10

To akcja, która ma zwiększyć liczbę honorowych krwiodawców i zapasy krwi dla potrzebujących.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok