Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | I Suwalskie Forum Psychiatryczne - debatowano o depresji

I Suwalskie Forum Psychiatryczne - debatowano o depresji

autor: Areta Topornicka

15.02.2019, 18:55, akt. 19:07

Upowszechnianie wiedzy na temat depresji, prezentacja działań na rzecz osób nią dotkniętych, a także szeroko rozumiana profilaktyka - to najważniejsze zagadnienia konferencji pt. "I Suwalskie Forum Psychiatryczne".

Fot. Areta Topornicka
Fot. Areta Topornicka

Konferencję zainaugurowało otwarcie oddziału dziennego w działającym od lipca ubiegłego roku Centrum Zdrowia Psychicznego, które zapewnia natychmiastową opiekę lekarską bez konieczności czekania w kolejce.

Jak mówi dyrektor specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach Bożena Łapińska chodzi przede wszystkim o to aby znacznie ograniczyć przebywanie pacjentów z depresją na oddziale zamkniętym:

Staramy się aby jak najwięcej czasu poświęcić chorym poza leczeniem stacjonarnym. W związku z tym te formy pomocy, które rozwinęliśmy czyli Centrum Zdrowia Psychicznego, oddział dzienny, który powstał w ramach tego centrum i punkt zgłoszeniowo - koordynujący to są komórki, które sprawiają, że opieka nad chorymi jest prowadzona kompleksowo i właściwie. Oznacza to, że pacjent nie musi wracać na oddział zamknięty, który często jest dla niego traumą

- mówi Bożena Łapińska.

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Uczestnik konferencji, psychiatra dr. Bogdan Wieczorek wyjaśnia jak pomóc osobie cierpiącej na depresję w naszym otczeniu:

Przede wszystkim zwykłym prostym wsparciem. Ale tez wsparciem mądrym i rozsądnym, które wynika z naszej wiedzy. Tego typu spotkania są organizowane właśnie po to, aby przekazać ludziom fakty i mity na temat depresji. Depresja jest chorobą ale nie każde przygnębienie czy załamanie nastroju jest depresją. I bardzo często ludzie to mylą

- dodaje Bogdan Wieczorek.

Konferencja pt. „I Suwalskie Forum Psychiatryczne” wpisuje się w ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą walki z depresją.

W spotkaniu wzięło udział około 60 osób, w tym psychiatrzy, psychologowie i terapeuci. Tylko przez ostatnie pół roku z porad psychiatrycznych i psychologicznych w Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach skorzystało niemal 7 tysięcy osób.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Zaczyna się szczyt zachorowań na grypę - do podlaskich przychodni zgłosiło się już prawie 6 tys. chorych

13.02.2019, 15:52

W zeszłym tygodniu do podlaskich przychodni zgłosiło się prawie 6 tys. chorych. Lekarze alarmują - zaczyna się szczyt zachorowań na grypę i infekcje grypopochodne.


Kolorowe balony pojawiły się nad dziecięcym szpitalem w Białymstoku

10.02.2019, 09:41

Kolorowe balony wzleciały w niedzielę (10.02) w niebo nad Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.


Mieszkańcy kilku podlaskich miejscowości mają mieć łatwiejszy dostęp do niektórych specjalistów

6.02.2019, 10:08

Cztery nowe poradnie ginekologiczno-położnicze będą przyjmować pacjentów z naszego regionu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.


Podlaskie szpitale podpisały deklarację na rzecz transplantacji

28.01.2019, 15:40

Szefowie 15 placówek, przedstawiciel Poltransplantu i wojewoda podlaski podpisali wspólny dokument, w którym zobowiązali się do powołania koordynatorów transplantacyjnych i zwiększenie liczby pobrań do przeszczepów.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Pływanie na Byle Czym
fot. Iza Kosakowska
22.05.2019, 09:31, akt. 09:33

Mieszkańcy Płociczna walczą o bibliotekę

Fotolia.com
21.05.2019, 10:23, akt. 10:28

Problem z ulicą Rybacką w AugustowieFotolia.com
20.05.2019, 16:07, akt. 16:23

14-latka z Suwałk odpowie za dzieciobójstwo


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok