Radio Białystok | Wiadomości | Zaczyna się szczyt zachorowań na grypę - do podlaskich przychodni zgłosiło się już prawie 6 tys. chorych

Zaczyna się szczyt zachorowań na grypę - do podlaskich przychodni zgłosiło się już prawie 6 tys. chorych

autor: Grzegorz Pilat

13.02.2019, 15:52, akt. 16:06

W zeszłym tygodniu do podlaskich przychodni zgłosiło się prawie 6 tys. chorych. Lekarze alarmują - zaczyna się szczyt zachorowań na grypę i infekcje grypopochodne.

fotolia.com
fotolia.com

Do podlaskich przychodzi zgłosiło się już prawie 6 tys. chorych - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do szpitali w Podlaskiem trafiło ponad 100 osób z powodów powikłań po grypowych

Od początku miesiąca do szpitali w całym regionie trafiło ponad 100 osób z powodów powikłań po grypowych. Dwie osoby zmarły w szpitalu klinicznym w Białymstoku. Białostoczanie zauważają, że choruje coraz więcej osób.

Kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku Lucyna Jadaluk mówi, że dane statystyczne pokazują, że z tygodnia na tydzień zachorowań na grypę i choroby grypopochodne jest coraz więcej.

- W styczniu mieliśmy niecałe dwa tysiące zachorowań. W pierwszym tygodniu lutego zanotowaliśmy już 6 tysięcy przypadków - mówi Lucyna Jadaluk.

Specjalista medycyny rodzinnej doktor Joanna Szeląg dodaje, że codziennie do przychodni przychodzi kilkadziesiąt osób z objawami grypy i chorób grypopochodnych.

O grypie mówimy wtedy, gdy występuje bardzo wysoka gorączka, ból mięśni, kaszel, katar, uczucie "rozbicia", bóle głowy. Trzeba to po prostu wyleżeć, dobrze się nawodnić, odespać i przede wszystkim zostać w domu. Zarówno dla swojego bezpieczeństwa, jak i innych osób

- tłumaczy Joanna Szeląg.

Ważne są szczepienia i zdrowy styl życia

Lucyna Jadaluk podkreśla, że i najlepszym sposobem, aby się nie zarazić grypą są szczepienia.

- Tak wynika z badań lekarzy i epidemiologów. Nie ma lepszego sposobu na walkę z grypą i jej pochodnymi. Szczególnie szczepić powinni się seniorzy i małe dzieci - wylicza Lucyna Jadaluk.

Joanna Szeląg dodaje, że istotny jest też zdrowy styl życia.

- Między innymi wysypianie się, odpowiednie odżywianie, brak stresu, częste mycie rąk - to może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia - mówi Joanna Szeląg.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z przeziębieniem są tzw. "domowe" sposoby, czyli różnego rodzaju napary z ziół, miód czy czosnek.

Doktor Joanna Szeląg mówi, że takie sposoby są elementem samoleczenia i wiążą się np. z dobrym nawodnieniem.

Poprzez herbaty np. z sokiem malinowym dostarczamy organizmowi płyny. Udokumentowane pozytywne działanie ma też miód, który wieczorem łagodzi kaszel. Czosnek również ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne i uodparniające. W związku z tym warto stosować domowe sposoby, natomiast trzeba pamiętać, że infekcje wirusowe leczą się same. Nasz organizm sam zwalcza te infekcje. W momencie, gdy dochodzi do powikłań, dopiero wtedy zastanawiamy się nad antybiotykiem. W żadnym przypadku nie powinniśmy brać antybiotyku na infekcje wirusową

- przestrzega Joanna Szeląg.

Specjaliści uspokajają - na razie nie ma mowy o epidemii grypy, ale - jak mówią - wzrost liczby chorych jest zauważalny.

W pierwszym tygodniu lutego w całym kraju odnotowano prawie 240 tys zachorowań na grypę. 15 osób zmarło z powodu powikłań.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wpływ otyłości w dzieciństwie na zdrowie w dorosłym życiu

11.02.2019, 16:34

Jaki jest wpływ otyłości w dzieciństwie na przyszłe życie człowieka dorosłego? O tym rozmawiamy z alergolog i pediatrą dr n. med. Ireną Białokoz-Kalinowską i prof. Dariuszem Lebensztejnem, kierownikiem Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


11 lutego - Światowy Dzień Chorego

11.02.2019, 12:08

To święto ustanowił papież Jan Paweł II, by zwrócić uwagę na osoby cierpiące, które żyją wśród nas.


W Białymstoku powstała "Służba Medyczna Caritas"

9.02.2019, 13:15

"Służba Medyczna Caritas", którą tworzą lekarze, pielęgniarki i położone, powstała przy Caritas Archidiecezji Białostockiej. To pierwsza taka służba w kraju; będzie pomagać potrzebującym i szkolić wolontariuszy z pierwszej pomocy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew

stock.adobe.com
UWAGA!
2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok