Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Związkowcy są przeciw częściowej prywatyzacji linii autobusowych w Suwałkach

Związkowcy są przeciw częściowej prywatyzacji linii autobusowych w Suwałkach

autor: Marcin Kapuściński

6.03.2019, 10:38, akt. 10:52

Prezes suwalskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przekazał prywatnej firmie część tras, dwa najlepsze autobusy oraz nowo zatrudnionych kierowców — alarmują członkowie działających w miejskiej spółce związków zawodowych. Ich zdaniem PGK straci na tych decyzjach.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

W styczniu część kierowców z transportu publicznego zażądała podwyżek i przeszła na zwolnienia lekarskie. Kilkanaście dni później zwolniono ich z pracy, a część kursów zlecono podwykonawcy.

Szef lokalnych struktur OPZZ Zdzisław Wasilewski zwraca uwagę, że władze spółki zatrudniły nowych pracowników już w czasie, gdy starzy chorowali. Związkowiec akcentuje, że decyzje odnośnie do nowo przyjętych są niezrozumiałe.


W każdym przedsiębiorstwie początkujący pracownicy są zatrudniani na okres próbny. A prezes zatrudnił ich od razu na czas nieokreślony. Trzech z nich trafiło już na urlop bezpłatny i skierowano ich do prywatnego przewoźnika, żeby tam pracowali.


Wasilewski podkreśla, że obsługa miejskich połączeń to główne źródło dochodu PGK. Dlatego dziwi się, że prezes Dariusz Przybysz zleca to zadanie konkurencji.


Powiedział nam, że gdybyśmy robili więcej kilometrów, to byśmy byli tańsi. Policzyliśmy, że prywatny przewoźnik robi dziennie 652 kilometry i zarabia ponad 23 tysiące tygodniowo. Oddajemy więc pieniądze na zewnątrz, zamiast zostawiać je w spółce.


Prywatny przewoźnik to firma Faster z Olsztyna. Część połączeń autobusowych w Suwałkach realizuje już od początku marca. Po roku otrzyma za to 1,1 mln zł, czyli 200 tys. zł mniej niż PGK. I te oszczędności akcentował w swoim wystąpieniu zastępca prezydenta miasta Łukasz Kurzyna. Z kolei prezes PGK Dariusz Przybysz tłumaczył, że nie znalazłby kierowców na umowy czasowe, dlatego zostali zatrudnieni od razu na czas nieokreślony. 


| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwałki. Radni opozycji upomnieli się o zwolnionych kierowców z PGK

5.03.2019, 10:53

Zwolnienia kierowców w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej to represje za walkę o wyższe zarobki - oburzają się radni suwalskiej opozycji i żądają przywrócenia wyrzuconych do pracy.


Suwałki. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta z powodu sytuacji w PGK

4.03.2019, 10:20

Zwolnienia doświadczonych kierowców, prywatyzacja miejskiej komunikacji oraz sytuacja finansowa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Tym tematom poświęcona będzie sesja nadzwyczajna, która o godzinie 8.00 rozpoczęła się dziś(4.03) w suwalskim ratuszu.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. Archiwum
16.02.2020, 10:49, akt. 11:32

Zdarzyło się w tygodniuNumerkomat, fot. Areta Topornicka
12.02.2020, 13:00, akt. 13:02

Numerkomaty w suwalskim szpitaluźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok