Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Coraz więcej zachorowań na odrę w Suwałkach

Coraz więcej zachorowań na odrę w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

26.03.2019, 16:36, akt. 17:21

W Suwałkach wzrasta zachorowalność na odrę. Tylko od stycznia, odnotowano niemal 40 przypadków podejrzenia tej zakaźnej choroby - wyjaśnia Joanna Dyczewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach.

Fotolia.com
Fotolia.com

Chorobę potwierdzono u ośmiu osób - u trzech Polaków i pięciu obywateli Ukrainy. W 26 przypadkach czekamy na wyniki badań. To pierwsze zachorowania od 19 lat. 

- podkreśla Joanna Dyczewska

Pierwszy przypadek zachorowania na odrę został odnotowany u mieszkańca Suwałk. Ustalono jednak, że pracował z obywatelami Ukrainy. Kolejne przypadki, to byli właśnie cudzoziemcy, ale teraz coraz więcej przypadków - to mieszkańcy powiatu suwalskiego -  wyjaśnia Joanna Dyczewska. 

Dlatego tak ważne są szczepienia, zwłaszcza dla osób, które zetknęły się z podejrzanymi o zachorowanie na odrę. Osoby z tzw. ”pierwszego kontaktu” powinny zaszczepić się w ciągu 72 godzin od ostatniego kontaktu z chorym. W tych przypadkach szczepionki są darmowe. Drugą dawkę szczepienia trzeba powtórzyć w okresie od miesiąca do 3 miesięcy od pierwszego szczepienia. 

- dodaje Joanna Dyczewska 

Za druga szczepionkę trzeba już jednak zapłacić, ale tylko dwie dawki dają niemal 100% gwarancję, że unikniemy zachorowania na odrę.

Odra to bardzo ostra, zaraźliwa choroba, przenoszona drogą kropelkową. Ujawnia się w okresie od 7 do 14 dni od zakażenia. W przebiegu odry można wyróżniać cztery etapy. Pierwszy to okres kiedy możemy odczuwać złe samopoczucie i ogólne osłabienie. Potem pojawia się gorączka, katar, ból, gardła, możliwe zapalenie spojówek i światłowstręt oraz zmiany w jamie ustnej w postaci bolesnych plamek. Kolejny etap to wysypka, która najpierw pojawia się na twarzy, za uszami, na szyi, karku, potem schodzi niżej na tułów, i kończyny. Po około tygodniu, wszystkie objawy zaczynają się cofać. 

Po chorobie mogą pojawić się powikłania, w postaci zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc, najgroźniejsze - to zapalenie mózgu, czy rdzenia kręgowego. Takie powikłania mogą wystąpić u około 30% chorych, jednak głównie u dzieci do 5 roku życia, także osób starszych.  

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach w powiecie suwalskim, odczytany będzie apel Sanepidu o profilaktyczne zaczepienie się przeciwko odrze.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Sytuacja jest opanowana, zmniejsza się liczba osób z podejrzeniem odry - informuje dyrekcja szpitala

18.03.2019, 18:08

Zmniejsza się liczba osób z podejrzeniem odry w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach. 


W suwalskim szpitalu hospitalizowanych jest 7 osób z podejrzeniem odry

15.03.2019, 14:01

Siedem osób z podejrzeniem odry hospitalizowanych jest w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach.

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. Renata Reda
23.11.2020, 08:16, akt. 11:25

Trwa gazyfikacja Lipska

fot. archiwum
20.11.2020, 13:53, akt. 13:54

Zdarzyło się w tygodniu

Źródło: MKS Ślepsk Malow Suwałki
19.11.2020, 14:00, akt. 14:02

Etatowy MVP Ślepska Malowu Suwałki
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok