Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nie najlepsze wyniki egzaminów w suwalskich szkołach

Nie najlepsze wyniki egzaminów w suwalskich szkołach

autor: Iza Kosakowska

21.06.2019, 12:56, akt. 12:59

Na tegorocznych egzaminach ósmoklasistów i gimnazjalnym uczniowie suwalskich szkół wypadli gorzej od swoich kolegów z Białegostoku i Łomży.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Dotyczy to zarówno języka polskiego, jak i matematyki oraz języka angielskiego. Dane opublikowała właśnie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Największa różnica dotyczy gimnazjalnego sprawdzianu z matematyki. Uczniowie z Białegostoku mieli średnią wynoszącą 50 proc., z Łomży - 48 proc., a z Suwałk jedynie 43 proc. Zastępca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek, która odpowiada za edukację, zauważa, że taka tendencja utrzymuje się od lat.

Wyniki większości szkół, są zatrważające. Nie widzę postępu. Po wynikach widać, że znowu słabiej wypada matematyka, tu mówię o egzaminie ósmoklasistów, ale jeszcze gorzej wygląda, to jeśli chodzi o egzaminy gimnazjalne. Tu przepaść między miastem Suwałki a chociażby miastem Łomża.

W przypadku języka polskiego suwalska średnia wyniosła w gimnazjach 62 proc., gdy łomżyńska 65, a białostocka - 66. Z kolei język angielski gimnazjaliści z Suwałk zdali nieco słabiej, od kolegów z Łomży i znacznie słabiej od białostoczan.

Na egzaminie ósmoklasistów młodzi suwalczanie najlepiej wypadli z polskiego, a najgorzej z matematyki. Różnica między Suwałkami a Białymstokiem wyniosła w tym ostatnim przypadku aż 10 punktów procentowych. Ewa Sidorek podkreśla, że potrzebne są zmiany.

Tu przede wszystkim jest nauczyciel, dyrektor, rodzic. To, co jest bezpośrednio związane z uczniem. Jest potrzeba takiej naprawdę właściwej analizy i nazywania rzeczy po imieniu. Trzeba to zmieniać, bo widać, że jeśli pójdziemy tą samą drogą, to osiągnięcia pewnie będą takie same.

Dodajmy, że egzamin gimnazjalny lepiej napisali też uczniowie z Augustowa oraz ze wsi Jeleniewo.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Na Suwalszczyźnie egzamin ósmoklasistów zaczął się bez zakłóceń

15.04.2019, 11:06

Mimo strajku nauczycieli, dzisiejszy egzamin ósmoklasistów powinien odbyć się na Suwalszczyźnie bez problemów.


Mimo strajku, egzaminy przebiegły wczoraj na Suwalszczyźnie bez problemów

11.04.2019, 07:29

Najwięcej, bo blisko 600 uczniów zmagało się ze sprawdzianami z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego w Suwałkach.


Na Suwalszczyźnie egzaminy odbędą się mimo strajku

10.04.2019, 06:18

Jak mówi zastępca dyrektora suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty Irena Schabieńska, potwierdzają to informacje napływające z poszczególnych placówek.

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

fot. Marcin Kapuściński
1.04.2020, 08:06

Suwałki tną wydatki

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok