Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Lipiec 1945 wciąć żywy w pamięci mieszkańców Augustowa

Lipiec 1945 wciąć żywy w pamięci mieszkańców Augustowa

autor: Renata Metelicka

15.07.2019, 07:44, akt. 08:02

Augustowianie oddali hołd ofiarom Obławy Augustowskiej, zwanej Małym Katyniem.

fot. Renata Metelicka
fot. Renata Metelicka

Augustowianie oddali hołd ofiarom Obławy Augustowskiej - relacja Renaty Metelickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przy tzw. Domu Turka, który był dawnym więzieniem UB oraz pod tablicą przy Bazylice Mniejszej władze miasta, społecznicy, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W lipcu 1945 roku w wyniku sowieckiej operacji zaginęło bez wieści ponad 600 mieszkańców Suwalszczyzny, Augustowszczyzny i Sejneńszyzny. To największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce. Jej ofiarami byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność, sprzyjająca partyzantom.

Od lat śledztwo w sprawie obławy prowadzi białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dotyczy ono zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób zatrzymanych w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Od kilkudziesięciu lat o wyjaśnienie zbrodni zabiegają również Obywatelski Komitet Poszukiwań Ofiar Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 r. oraz Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, wielu historyków.

Wciąż nie wiadomo gdzie są groby ofiar. W ramach śledztwa IPN, biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze wskazali ponad 60 miejsc na terytorium Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety - które mogą być potencjalnie jamami grobowymi, po stronie polskiej kilkanaście takich miejsc. Białoruś odmówiła pomocy prawnej w tej sprawie. Na razie prace sondażowe we wskazanych miejscach po stronie polskiej również nie dały odpowiedzi ws. miejsc pochówku. Znaleziono pojedyncze szczątki ludzkie, nie wiadomo czy mają związek z obławą.

12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. 

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Pamięć ofiar Obławy Augustowskiej ma być uczczona w Warszawie – zapowiada wiceszef MSWiA

13.07.2019, 07:18

Za rok pamięć o zamordowanych w Obławie Augustowskiej uczczona zostanie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zapowiedział to wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. 


ks. Stanisław Wysocki

9.07.2019, 13:50

- Mamy żal do prokuratury działającej w Instytucie Pamięci Narodowej, że sprawa obławy w niczym do przodu się nie posunęła - mówi ks. Stanisław Wysocki.


"By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs na prace uczniów o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

25.03.2019, 16:06

Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać swoje prace na konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć". Tematy tej edycji to zbrodnia katyńskiej, katastrofa smoleńska i obława augustowska. Organizatorzy na prace czekają do 31 maja.


Zabrakło miejsc dla uczniów na spektakl "Obława" w Suwałkach

13.03.2019, 12:15

Uczniowie klas noszących imię Anieli Wysockiej — łączniczki Armii Krajowej, 17-letniej ofiary obławy augustowskiej, nie mogli obejrzeć na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury spektaklu opowiadającego o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku.

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiufot. Szkoła Podstawowa w Raczkach
7.08.2020, 10:28, akt. 10:53

Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?


Fotolia.com
6.08.2020, 08:48

"Suwałki bez plastiku"źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok