Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Spór o przebieg trasy Rail Baltica. Wójt Puńska wrócił z Wilna z nie najlepszymi informacjami

Spór o przebieg trasy Rail Baltica. Wójt Puńska wrócił z Wilna z nie najlepszymi informacjami

autor: Iza Kosakowska

13.08.2019, 07:38, akt. 12:35

Okazało się bowiem, że litewskie władze popierają trzeci wariant przebiegu trasy Rail Baltica. A temu sprzeciwiają się mieszkańcy gminy.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Wójt Witold Liszkowski przyznaje, że rozmowy z przedstawicielami premiera Litwy i tamtejszego ministerstwa transportu były trudne. Jak dodaje, popierają oni wariant trzeci, bo to oznacza, że pociągi na odcinku Ełk - Suwałki  do granicy z Litwą i dalej przez Łotwę, Estonię do Finlandii będą osiągały prędkość 250 km/h. 

Jest jednak szansa na modyfikację trasy - podkreśla wójt Liszkowski. Będzie zabiegał o to, by w razie przyjęcia tego wariantu, oddalić tory o kilka kilometrów od Puńska i zbudować więcej wiaduktów dla mieszkańców. Jak twierdzi, na przebiegu przez gminę torów szybkiej kolei lokalna społeczność nic nie zyska, a oprócz tego samorząd poniesie dodatkowe koszty, związane choćby z koniecznością zorganizowania na nowo dowożenia uczniów do szkół.  

Na trzeci wariant nie zgadzają się także mieszkańcy gminy. Jak podkreślają,  szybkie pociągi jeździłyby za ich oknami, a rolnicy mieliby utrudniony dostęp do pól. W tej sprawie zebrano w gminie niemal 1400 podpisów,  które dziś (13.08) wraz z petycją zostaną wysłane do rządu i do Polskich Kolei Państwowych.

| red: kap, mak

ZOBACZ TEŻ:


Wójt Puńska będzie interweniował na Litwie w sprawie przebiegu trasy Rail Baltica

8.08.2019, 11:29

Kilkudziesięciu rolników z Puńska uczestniczyło w środę (7.08) w spotkaniu z władzami gminy w sprawie linii kolejowej, która ma połączyć Polskę z krajami nadbałtyckimi.


Nie ma przeciwwskazań, aby w gminie Szypliszki powstała budząca kontrowersje betoniarnia

19.11.2018, 07:53

Przeprowadzone badania środowiskowe nie wykazały przekroczenia norm hałasu i natężenia drgań.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok