Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze Augustowa nie odkupią Domu Turka

Władze Augustowa nie odkupią Domu Turka

autor: Marcin Kapuściński

10.10.2019, 07:05, akt. 13:47

Prywatny właściciel zażądał od miasta trzykrotnie więcej, niż może ono zapłacić. Niewykluczone jednak, że dawną katownię UB przejmie wkrótce fundacja, która chce tam otworzyć szkołę.

Badania w Domu Turka, foto Tomasz Danilecki
Badania w Domu Turka, foto Tomasz Danilecki

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz podkreśla, że negocjacje w tej sprawie trwały kilka miesięcy.


- Znając historię tego miejsca i jej znaczenie dla mieszkańców, podjęliśmy rozmowy z właścicielem. Pod uwagę brana była dzierżawa lub odkupienie budynku. Negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie. Propozycje finansowe, które padły dotyczyły kwot dla miasta nieosiągalnych.


Nie oznacza to jednak, że budynek pozostanie opuszczony. Zainteresowała nim bowiem augustowska fundacja, która chce gmach odkupić i uruchomić w nim centrum edukacyjne. Część pomieszczeń planuje natomiast przeznaczyć na miejsce upamiętnienia ofiar komunistycznych zbrodni.


- Ma koncepcję, jak wykorzystać obiekt do swoich działań, jednocześnie wydzierżawiając miastu teren pod muzeum. Nie chce zdradzać szczegółów, bo rozmowy jeszcze trwają. Uczestniczą w nich trzy strony – urzędnicy, organizacja i właściciel. Jesteśmy otwarci na koncepcje, które doprowadzą do udostępnienia nam części budynku.


Kamienica nazywana Domem Turka znajduje przy ulicy 3 Maja. Mieściła się tam siedziba NKWD i Urząd Bezpieczeństwa, gdzie dokonywano zbrodni na działaczach podziemia niepodległościowego.

Kilkanaście lat temu obiekt kupił od byłych włascicieli przedsiębiorca, który chciał otworzyć sklep. Po protestach mieszkańców odstąpił od pomysłu i budynek stoi pusty.

| red: mik, kap, sk

ZOBACZ TEŻ:


Lipiec 1945 wciąć żywy w pamięci mieszkańców Augustowa

15.07.2019, 07:44

Augustowianie oddali hołd ofiarom Obławy Augustowskiej, zwanej Małym Katyniem.


Przysięga żołnierzy, apel pamięci i bieg - w Augustowie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych [zdjęcia]

3.03.2019, 08:04

Przysięga żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, apel pamięci oraz bieg Tropem Wilczym. Tak wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Podlaskiem [zdjęcia]

1.03.2019, 06:51

Mszą świętą o 8:00 w parafii wojskowej Św. Jerzego rozpoczęły się w piątek (01.03) w Białymstoku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobne uroczystości odbyły się w innych miastach w Podlaskiem.


Władze Augustowa szukają pieniędzy na odkupienie tzw. Domu Turka

22.03.2018, 17:09

Władze Augustowa zakładają, że do końca roku uda się dokonać zakupu. Chcą wyremontować budynek, a następnie urządzić w nim muzeum upamiętniające ofiary stalinizmu.

ZNAJDŹ NAS

ks. bp Adrian Galbas, fot. Tomasz Kubaszewski
27.05.2020, 14:40, akt. 14:43

Ks. Adrian Galbas - rapujący biskup

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok