Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Szkoła podstawowa w Karolinie do zamknięcia - zezwoliło na to Podlaskie Kuratorium Oświaty

Szkoła podstawowa w Karolinie do zamknięcia - zezwoliło na to Podlaskie Kuratorium Oświaty

autor: Marcin Kapuściński

4.12.2019, 16:22, akt. 16:33

Podlaskie Kuratorium Oświaty zezwoliło na zamknięcie szkoły podstawowej w Karolinie. Wnioskowały o to władze gminy Giby, które swój krok tłumaczą wysokimi kosztami i brakiem dzieci w placówce. Obecnie uczęszcza tam dziesięcioro przedszkolaków.

Szkoła w Karolinie, fot. Marcin Kapuściński
Szkoła w Karolinie, fot. Marcin Kapuściński

Szkołę wójt Gib próbował zlikwidować na początku roku. Po protestach mieszkańców, zgody na to nie wyraziło kuratorium. We wrześniu okazało się jednak, że rodzicie przenieśli swoje dzieci do innych placówek. Część z nich przyznała, że została do tego zmuszona. W Karolinie pozostał tylko niewielki oddział przedszkolny. 

We wrześniu gminni radni ponowili próbę likwidacji placówki. Rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis informuje, że tym razem decyzja była pozytywna.

 

Podlaski kurator oświaty po rozpatrzeniu wniosku wójta gminy Giby postanowił pozytywnie zaopiniować zamiar likwidacji szkoły podstawowej w Karolinie. Placówka może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego, czyli 31 sierpnia 2020 roku. W przyszłym roku nie będzie tam też oddziału przedszkolnego - mówi Małgorzata Palanis.


Wójt Robert Bagiński podkreśla, że szkoła była dla gminy dużym obciążeniem. Koszt jej utrzymania w obecnym roku szkolnym szacuje na 1,2 mln złotych.


To nie jest tak, że się z tego cieszę. To przykre, że musimy likwidować szkołę, ale te miejscowości się wyludniają. Nie możemy utrzymywać pustego budynku. Myśleliśmy, że decyzja zapadnie wcześniej i uda się nam zaoszczędzić pieniądze. Dalej jednak musimy ponosić koszty, a w następnym roku szacujemy je na około pól miliona. Kilku nauczycieli tam jeszcze zostało, a szkołę trzeba ogrzewać i sprzątać - mówi Robert Bagiński. 


Robert Bagiński w piętrowym budynku planuje otworzyć centrum usług mieszkaniowych. Jeżeli ten pomysł nie wyjdzie, wynajmie obiekt prywatnym inwestorom. Zapewnia, że nie planuje sprzedaży szkoły.


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Rodzice przedszkolaków ze szkoły w Karolinie nie zgodzili się na przeniesienie dzieci

9.09.2019, 07:39

Proponował im to wójt gminy Giby, który wyliczył, że utrzymanie obiektu dla dziesięciorga dzieci kosztować będzie milion złotych.


W szkole w Karolinie nie tylko nie ma uczniów, nie pracują tam już też nauczyciele

4.09.2019, 12:19

Wójt podpisał ugodę z nauczycielami, którzy zrezygnowali z pracy. Władze gminy zapowiadają, że wkrótce ponowią próbę likwidacji placówki.


Na rozpoczęciu roku w Szkole Podstawowej w Karolinie pojawili się jedynie nauczyciele

3.09.2019, 07:26

Około 30 uczniów rodzice przenieśli bowiem do pobliskich Gib. Władze gminy nie mogą jednak zamknąć placówki i choć nie będzie tam lekcji, muszą wciąż wypłacać nauczycielom wynagrodzenia.

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Fundacja Kierunek Ultra
10.08.2020, 11:49, akt. 11:55

Finał biegów Grand Prix na Suwalszczyźniefot. Szkoła Podstawowa w Raczkach
7.08.2020, 10:28, akt. 10:53

Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?


Fotolia.com
6.08.2020, 08:48

"Suwałki bez plastiku"

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok