Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy suwalczanie częściej korzystaliby z odnawialnych źródeł energii, gdyby wcześniej wiedzieli na ile im się to opłaci?

Czy suwalczanie częściej korzystaliby z odnawialnych źródeł energii, gdyby wcześniej wiedzieli na ile im się to opłaci?

autor: Areta Topornicka

29.11.2020, 07:31, akt. 23:32

Takiego zdania jest radna Anna Ruszewska, która proponuje utworzenie w mieście mapy potencjału solarnego.

fotolia.com
fotolia.com

Twierdzi ona, że znacznie ułatwi to mieszkańcom  podjęcie decyzji o instalacji kolektorów solarnych lub paneli słonecznych na dachach swoich domów.

Ta mapa przedstawia potencjał solarny dachów budynków w mieście. Ukazuje ilość energii słonecznej padającej na ich powierzchnię w ciągu roku. Taka mapa uwzględnia m.in. kąt nachylenia powierzchni dachu oraz pokazuje rzeczywisty obszar zdolny do pobierania energii słonecznej. Na tej podstawie można przekalkulować, czy rzeczywiście instalacja panekli fotowoltaicznych w danych miejscu jest opłacalna.

Zdaniem radnej Ruszewskiej, mapa potencjału solarnego powinna znajdować się w internecie i być dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców:

Wartość z mapy można odczytać łatwo, za pomocą jednego kliknięcia myszką. Forma wygląda mniej więcej taka, jakbyśmy nałożyli mapę na wszystkie budynki w mieście. Gdy interesuje nas konkretny obszar, to po prostu  w niego klikamy i odczytujemy obliczenia. Potencjalny inwestor od razu może wtedy stwierdzić, gdzie umieścić panele.

Radna podkreśla, że stworzenie takiej mapy nie nadszarpnie miejskiego budżetu, bo tego typu inwestycje chętnie finansuje Unia Europejska. Obecnie podobne rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w Poznaniu, Wrocławiu czy Rudzie Śląskiej.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok