Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy rozbudowa fabryki papierosów w Augustowie musi wiązać się z wycięciem kilku hektarów lasu?

Czy rozbudowa fabryki papierosów w Augustowie musi wiązać się z wycięciem kilku hektarów lasu?

autor: Marcin Kapuściński

4.02.2021, 08:43, akt. 08:46

Pytają o to mieszkańcy i turyści. Sprawą zajmuje się obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, bez którego zgody inwestycja nie będzie możliwa.

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

Czy rozbudowa fabryki papierosów w Augustowie musi wiązać się z wycięciem kilku hektarów lasu? - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


British American Tobacco nową halę produkcyjną, parking i plac manewrowy chce zbudować w sąsiedztwie swojej siedziby w północno-wschodniej części miasta. Teren ten jest w zarządzie Nadleśnictwa Augustów, które o zgodę na sprzedaż musiało zapytać ministra zajmującego się ochroną środowiska.

O kontrowersjach dotyczących tego przedsięwzięcia mówi Marian Dyczewski, społecznik i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej.

- British American Tobacco powinna się rozwijać, ale może nie tak ogromnym kosztem dla przyrody. Szkoda ciąć te hektary lasu, bo przecież mamy go coraz mniej. W tej chwili na świecie zmniejsza się ilość palaczy. Już w swoim sklepie widzę, że sprzedaż papierosów spadła nawet o 40 proc. Przyszłość może być taka, że będzie garstka palących i cała ta fabryka stanie się niepotrzebna. 

Rzecznik British American Tobacco Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśla, że inwestycja zgodna jest z planem zagospodarowania przestrzennego, który był konsultowany z mieszkańcami.

- W sierpniu 2018 roku Rada Miejska w Augustowie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie planu. Chodziło o tereny położone w rejonie części ulic - Elektrycznej, Tytoniowej oraz Filtrowej. Poprzedził to trwający rok proces konsultacji. Projekt był również przekazany do publicznego wglądu. W przewidzianym terminie nie złożono do niego żadnych uwag, co zostało ujęte w treści uchwały.

Rzecznik prasowy Ministerstwo Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka poinformował nas, że decyzja w kwestii sprzedaży wciąż nie zapadła. Jak zapewnił, przy jej podejmowaniu zostaną uwzględnione uwagi wszystkich stron.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Najwcześniej wiosną przyszłego roku pierwsi mieszkańcy Augustowa zostaną podłączeni do sieci gazowej

25.11.2020, 06:07

Z powodu pandemii prace budowlane opóźniły się o kilka miesięcy.


Koncern tytoniowy zabiega o kupno dużej działki w Augustowie

6.05.2019, 07:28

- To dla miasta znakomity interes - twierdzą przedstawiciele władz miasta. Kolejne instytucje podejmują więc specjalne stanowiska, które mają pomóc firmie British American Tobacco w rozbudowie swojej fabryki.


W Augustowie może powstać największy na świecie zakład produkcyjny koncernu British American Tobacco

18.07.2018, 06:25

Aby to umożliwić, miasto zmienia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na obszarze dzielnicy Lipowiec.

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Kapuściński
21.10.2021, 16:13, akt. 16:22

V Forum Biznesowe Pogranicza w SuwałkachFot. Fotolia
21.10.2021, 08:27, akt. 08:30

Co dalej z budynkiem po suwalskim Tesco?fot. Marta Sołtys
19.10.2021, 09:03, akt. 09:06

Augustowski basen wymaga gruntownego remontu

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok