Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Ełcka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego wójta gminy Giby

Ełcka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego wójta gminy Giby

autor: Iza Kosakowska

9.04.2021, 09:05

Postępowanie było prowadzone od kilku miesięcy. Chodzi o wydaną w 2016 roku decyzję o warunkach zabudowy na działce we wsi Białogóry, na której znajdował się wpisany do ewidencji zabytków cmentarz staroobrzędowców.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Tak decyzję w tej spawie uzasadnia prowadząca sprawę prokurator Ewa Orzechowska.

- Zostało przyjęte nieumyślne działanie wójta gminy oraz urzędników, wobec tego, że urząd gminy nie prowadził prawidłowej ewidencji zabytków. Dysponował tylko wykazami i to różnymi wykazami. Przy planowaniu projektu i decyzji o warunkach zabudowy, którą jako podmiot zewnętrzny prowadziła architekt na zlecenie urzędu gminy, urzędnicy nie dostarczyli jej odpowiednich informacji.

Jednak najważniejszym powodem umorzenia sprawy było co innego.

- Przyjmując datę podpisania przez wójta decyzji o warunkach zabudowy z 20 stycznia 2016 roku, przedawnienie czynu zagrożonego karą do trzech lat następuje po 5 latach od tego zdarzenia, a więc ten okres już minął.

W sprawie cmentarza staroobrzędowców osobne postępowanie prowadzi także Prokuratura Rejonowa w Sejnach. Do tej pory śledczy postawili zarzuty czterem osobom, które na działce w Białogórach wykonywały prace ziemne, naruszając miejsca pochówku. Jak wyjaśnia prowadzący śledztwo prokurator Jarosław Grabowski, w tej sprawie pojawił się nowy wniosek dowodowy. Do  przesłuchania pozostały dwie osoby, trzeba wykonać też dodatkowe czynności. Ale śledztwo ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Staroobrzędowcy wygrali w sądzie, ale mają obawy, czy uda się przywrócić teren cmentarza do pierwotnego stanu

17.03.2021, 09:28

Wracamy do głośnej sprawy działki we wsi Białogóry, w gminie Giby. Znajdują się tam dwa cmentarze staroobrzędowe. W sierpniu ubiegłego roku nowi właściciele terenu rozpoczęli prace ziemne, uszkadzając kilkanaście grobów. Śledztwo w tej sprawie prowadzi sejneńska prokuratura.



Skąd na Suwalszczyźnie wzięli się etniczni Rosjanie?

17.09.2020, 09:38

Ostatnie wydarzenia związane z profanacją opuszczonego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry, przypomniały o istnieniu na Suwalszczyźnie tej nielicznej dziś mniejszości religijno-etnicznej.





ZNAJDŹ NAS





Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!







Michał Dyjuk, fot. Michał Komuda
6.05.2021, 10:49, akt. 10:49

Opowieści różnej treści - Michał Dyjuk











źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok