Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Prokuratura sprawdza, czy wójt Bakałarzewa złamał prawo przekazując poczcie spis wyborców

Prokuratura sprawdza, czy wójt Bakałarzewa złamał prawo przekazując poczcie spis wyborców

autor: Marcin Kapuściński

8.06.2021, 07:21, akt. 08:44

Śledztwo prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień, za co grożą nawet 3 lata więzienia.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Rzecznik prasowy suwalskiej prokuratury okręgowej Wojciech Piktel poinformował, że postępowanie zainicjowano na wniosek ogólnopolskiej organizacji pozarządowej.

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójta Bakałarzewa. Polegać miałoby to na przetworzeniu bez uprawnień danych osobowych  mieszkańców gminy, obejmujących PESEL oraz inne dane osobowe, a następnie przekazanie ich Poczcie Polskiej dla celów przeprowadzenia w dniu 10 maja 2020 roku wyborów korespondencyjnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wójt Tomasz Naruszewicz nie ma sobie nic do zarzucenia. Zwraca uwagę, że na Suwalszczyźnie podobnie uczyniło większość wójtów.

Wojewoda zlecił udostępnienie i obowiązkiem gminy należało to zrobić.  To szczególny czas pandemii. Myślę, iż przestępstwem byłoby, gdybyśmy nie wykonali polecenia. Mam opinię z białostockiej kancelarii prawnej przygotowanej przez doktora nauk prawnych, że to trzeba było to wykonać. Nie powinno być nawet rozważań, czy jest to działanie zasadne. Jestem zdziwiony dyskusją na ten temat.

Decyzje o dalszych losach śledztwa mają zapaść do końca czerwca.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Wójt Wiżajn nie żałuje że przekazał spis wyborców Poczcie Polskiej

13.05.2020, 07:10

- Przekazanie spisu wyborców Poczcie Polskiej było moim obowiązkiem. Nie czuję się przestępcą, bo wykonałem to, co do mnie należało - powiedział wójt gminy Wiżajny Jacek Pietrukiewicz, który był gościem Studia Suwałki.

ZNAJDŹ NAS

XXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?

Fotolia.com
22.07.2021, 06:26, akt. 06:37

Nocne rajdy na suwalskich ulicach


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok