Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę radnego na pozbawienie go mandatu, bo złożył ją o dwa dni za późno

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę radnego na pozbawienie go mandatu, bo złożył ją o dwa dni za późno

autor: Marta Sołtys

20.09.2021, 09:16, akt. 09:17

Chodzi o Rafała Harasima. Jak informowaliśmy, decyzję radni podjęli w kwietniu. Powodem było to, że prowadzona przez niego firma wynajmowała stadion miejski.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Jak mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Andrzej Malezini, sprawa została odrzucona z przyczyn formalnych.

W tej procedurze sąd nie mógł ocenić stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Skarżący nie został prawidłowo poinformowany o trybie zaskarżania. Ma możliwość skorzystania z wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. W tym stanie faktycznym sąd był zmuszony odrzucić skargę i nie rozpatrywać jej z punktu widzenia zarzutów merytorycznych.

Radny Harasim uważa stawiane mu zarzuty za bezpodstawne. Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złoży więc ponownie.

Reprezentuje mnie kancelaria prawna, która twierdzi inaczej, natomiast sąd zdecydował tak, jak zdecydował. Będę się od tego odwoływał. Jeżeli to się nie powiedzie, to po prostu mandat mi wygaśnie. Do rady szedłem żeby coś robić, a przy tym układzie sił i poziomie debaty -  myślę - że nic nie da się zrobić. Na pewno dalej będę działał społecznie. Mam czyste sumienie. Ja nie wyciągałem pieniędzy z miasta. Ja je tam wpłacałem.

Przypomnijmy, że na kwietniowej sesji mandat straciła również Izabela Piasecka. Na decyzje radnych złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten ją odrzucił. Teraz sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

Z kolei wojewoda podlaski z funkcji radnego odwołał Tomasza Dobkowskiego i Mirosława Zawadzkiego. Oni także zapowiedzieli wystąpienia do sądu.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Augustowski radny Mirosław Zawadzki stracił mandat

23.08.2021, 07:17

Zdecydował o tym wojewoda podlaski, wydając w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Wcześniej nakazał wygaszenie mandatu radzie miejskiej, lecz radni się na to nie zgodzili.


Sąd uznał, że augustowska rada miała prawo wygasić mandat Izabeli Piaseckiej

19.07.2021, 08:47

Radna Koalicji Obywatelskiej nie zgadza się z taką decyzją i zapowiada, że odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego


Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecyduje, czy dwoje augustowskich radnych złamało przepisy

8.07.2021, 08:30

Chodzi o Izabelę Piasecką i Rafała Harasima, którym rada wygasiła mandaty w kwietniu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Augustowski Festiwal Naukowy Reakcja, fot. Karol Prymaka
7.06.2024, 19:19, akt. 19:33

W Augustowie trwa Festiwal Naukowy Reakcja
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok