Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nikt nie odpowie za zniszczenie 5 jam grobowych cmentarza staroobrzędowców

Nikt nie odpowie za zniszczenie 5 jam grobowych cmentarza staroobrzędowców

autor: Iza Kosakowska

3.12.2021, 08:49, akt. 08:52

Do zdarzenia doszło w Olszance w gminie Sejny. Tamtejsza prokuratura umorzyła trwające od maja postępowanie.

fot. Janusz Jewdokimow
fot. Janusz Jewdokimow

Jak informowaliśmy, do uszkodzenia grobów doszło w trakcie poszerzania drogi. Prokurator Rejonowy w Sejnach Rafał Haraburda mówi, że nie można wykluczyć, iż stało się to przypadkiem.


- Podstawą faktyczną umorzenia było stwierdzenie, że żadnej z osób nie można było przypisać umyślnego doprowadzenia do osunięcia się skarpy. Zostały przeprowadzone oględziny z udziałem biegłego z zakresu m.in. archeologii. Faktycznie stwierdzono uszkodzenie 5 jam grobowych, natomiast w tych jamach ustalono naruszenie tylko jednego szkieletu. 

 

Prezes Naczelnej Rady Staroobrzędowców w Polsce Janusz Jewdokimow, który odkrył i zgłosił służbom uszkodzenie grobów, jest decyzją prokuratury oburzony.


- Cmentarz został zniszczony. Przez kogo? Sam nie mógł ulec zniszczeniu. Ewidentnie ktoś wjechał na teren cmentarza ciężkim sprzętem i dlatego jesteśmy oburzeni. Nie będziemy zaskarżać tej decyzji o umorzeniu postępowania, ponieważ nie ma najmniejszego sensu dalej walczyć z wrogością i bezdusznością urzędniczą.


Cmentarz w Olszance jest wpisanym do wojewódzkiej ewidencji zabytków. To najstarsza nekropolia staroobrzędowców w Polsce.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Zapadł wyrok w sprawie zdewastowania dawnego cmentarza staroobrzędowców

9.09.2021, 11:52

Warunkowe umorzenie na rok i 15 tysięcy złotych nawiązki na rzecz Wschodniego Kościoła Staroobrzędowców - to kara za zdewastowanie nekropolii w miejscowości Białogóry w gminie Giby.Wciąż nikt nie usłyszał zarzutów w sprawie zniszczenia pięciu jam grobowych cmentarza staroobrzędowców w Olszance w gminie Sejny

11.08.2021, 10:22

Doszło do tego w połowie maja. Poszerzając drogę nieznany sprawca zniszczył część nekropolii. Sejneńska prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie.


Janusz Jewdokimow

24.05.2021, 11:18

- Nie mam pewności, że nie będzie dochodziło do kolejnych przypadków dewastacji cmentarzy staroobrzędowych, bo nasze działki znajdują się w atrakcyjnych miejscach - mówi Janusz Jewdokimow.


Na terenie powiatu sejneńskiego zniszczono kolejny cmentarz staroobrzędowców

20.05.2021, 07:03

Nieznany sprawca, poszerzając drogę we wsi Olszanka, uszkodził 5 jam grobowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie TeatrPaweł Mikucki, kowal artysta z Augustowa
27.01.2022, 13:14, akt. 13:15

Opowieści różnej treści - Paweł Mikuckiźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok