Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalski radny chce, aby samorząd finansował diagnostykę bezpłodności

Suwalski radny chce, aby samorząd finansował diagnostykę bezpłodności

autor: Marcin Kapuściński

25.04.2022, 18:21, akt. 18:28

W Suwałkach samorząd ma nie tylko płacić za zabiegi in vitro, ale też sfinansować badanie przyczyn bezpłodności. Taką modyfikację programu "Kajtek” zapowiada jego pomysłodawca radny Kamil Klimek.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

To jego odpowiedź na protesty środowisk katolickich. Ich zdaniem miasto nie powinno wspierać metody budzącej wątpliwości etyczne, a zamiast tego płacić np. za diagnostykę bezpłodności.

W poniedziałek (25.04) na konferencji prasowej radny Kamil Klimek zaproponował dołączenie takich badań do swego programu. Podkreślił jednak, że z in vitro nie zrezygnuje.

- Być może powinniśmy zmodyfikować lekko ten pomysł i podzielić go na dwie części. Pierwszą - diagnostyczno-konsultacyjną oraz drugą - skupioną na procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. To są kierunki, o których będziemy rozmawiać na etapie tworzenia jego ostatecznej wersji - mówi radny.

Środowiska katolickie w opozycji do metody in vitro stawiają naprotechnologię. Radny Kamil Klimek wyklucza jednak dołączenie jej do programu "Kajtek”.

- Agencja Oceny Procedur Medycznych i Taryfikacji zawsze negatywnie opiniowała programy z metodą naprotechnologii. Działo się tak z uwagi na niską jej skuteczność. Uważam że działania państwa i samorządu powinny być dalekie od jakiejkolwiek ideologii. Powinniśmy bazować na badaniach naukowych oraz faktach - dodaje radny.

Przypomnijmy, że program "Kajtek” zakłada wydanie 480 tys. zł na opłacenie zabiegów dla 60 niepłodnych par. Zgłoszony przez środowiska katolickie społeczny projekt uchwały, która ma wstrzymać takie finansowanie, głosowany będzie na posiedzeniu rady miejskiej w najbliższą środę (27.04).

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Suwalscy radni negatywnie zaopiniowali obywatelski projekt odrzucenia programu finansowania metody in vitro z miejskiej kasy

21.04.2022, 14:23

Środowiska katolickie proponują bowiem, aby w zamian Ratusz opłacił badania, które pomogą ustalić przyczynę bezpłodności. Dzięki temu suwalczanie sami zgodnie ze swoim sumieniem zdecydowaliby, jaką metodę zapłodnienia wybrać.


Pilotażowy program in vitro jedną z propozycji do białostockiego budżetu obywatelskiego

7.04.2022, 15:16

To ma być program pilotażowy, który ma wspierać pary starające się o dzieci. Radna Białegostoku Jowita Chudzik poinformowała dziś (7.04), że złożyła do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego projekt, którego celem jest dofinansowanie zabiegów in vitro.


Konferencja w Suwałkach. Kontrowersje związane z metodą in vitro i skuteczność naprotechnologii

25.03.2022, 09:52

To dwie główne kwestie, jakim poświęcone będzie spotkanie, które w sobotę o 16.00 rozpocznie się w auli przy kościele św. Aleksandra w Suwałkach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Źródło fot. Wigry Suwałki
14.06.2024, 09:22, akt. 11:59

Czy Wigry awansują do III Ligi?źródło: pexels.com
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok