Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Co stoi na przeszkodzie rozwoju gospodarczego Suwałk?

Co stoi na przeszkodzie rozwoju gospodarczego Suwałk?

autor: Marcin Kapuściński

12.08.2022, 11:53, akt. 11:55

Piętą achillesową biznesu w Suwałkach są zbyt niskie wynagrodzenia - to jedna z głównych tez projektu „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Suwałk do 2030 r.”, którego konsultacje rozpoczęły się wczoraj w Parku Naukowo-Technologicznym.

Park Naukowo Technologiczny w Suwałkach, foto: Anna Przybycień
Park Naukowo Technologiczny w Suwałkach, foto: Anna Przybycień

Zawarte w dokumencie analizy zaprezentował prezes tej instytucji - Dariusz Bogdan. Zwrócił uwagę, że wynosząca około 4,5 tys. zł przeciętna pensja suwalskiego pracownika wciąż odbiega od tej wypłacanej w innych częściach kraju.

- W sposób absolutnie nieznaczny zmienia się stosunek pomiędzy w średnim wynagrodzeniem w Suwałkach w stosunku do średniego wynagrodzenia w Polsce. To mniej więcej 82 proc. Nie jest to coś, co skłaniałoby młodych ludzi do powrotu do miasta. Dlatego potrzebne są mechanizmy, które będą w jaki sposób poprawiały sytuację np. osób chcących powrócić ze studiów i tutaj zamieszkać.

Właściciel firmy Malow Henryk Owsiejew uważa jednak, że te statystki nie oddają rzeczywistej sytuacji. Jego zdaniem średnia płaca w Suwałkach jest niska, bo dużo jest firm, które nie potrzebują wykwalifikowanych pracowników. To one więc powinny w pierwszej kolejności powstawać.

- Sądzę, że powód wpływający na zaniżenie średniej dotyczy małych firm. Działają one głównie w handlu i budownictwie, gdzie potrzebne są średnie kwalifikacji. Porównuję nasze płace zarówno do firm w Suwałkach i Białymstoku. Uważam, iż mamy je wystarczająco dobre, bo przychodzą do nas pracownicy i fachowcy.

Projekt Programu Rozwoju Przedsiębiorczości przewiduje kilka mechanizmów, które mają przyciągnąć do Suwałk wykształconych pracowników. Ma być to m.in. system stypendialny i dopłaty do mieszkań.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Leszek Dec

14.07.2022, 12:20

- Przynajmniej jeśli chodzi o inwestorów zagranicznych niektórzy robią nam niedobrą reklamę - mówi Leszek Dec.


Będą ulgi dla przedsiębiorców w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

14.03.2022, 18:10

Przedsiębiorcy mogą liczyć na dużo większe ułatwienia przy inwestowaniu w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Z 80 na 40 mln zł zmniejszono bowiem wysokość minimalnego poziomu nakładów na rozwój firmy, które pozwalają na skorzystanie z ulg podatkowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP

Stan Breckenridge i Klaudia Kowalik w Polskim Radiu Białystok

BillionPhotos.com, Fotolia.com
29.09.2022, 07:30, akt. 07:32

Ile ważą uczniowskie plecaki?

Źródło: Archiwum
28.09.2022, 20:52, akt. 21:15

Suwałki mają nowy herb


źródło: MKS Ślepsk Malow Suwałki
27.09.2022, 11:02, akt. 11:03

Opowieści różnej treści - kibice Ślepska


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok