Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Naraził nas na duże niebezpieczeństwo - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Naraził nas na duże niebezpieczeństwo - felieton Tomasza Kubaszewskiego

17.10.2022, 11:46, akt. 11:47

Dziwię się, że jeszcze nikt w naszym regionie nie wystąpił z inicjatywą dotyczącą upamiętnienia Jerzego Urbana, byłego rzecznika komunistycznego rządu, a w okresie III RP właściciela pewnego tygodnika. Choćby organizatorzy marszów proaborcyjnych i ich uczestnicy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Naraził nas na duże niebezpieczeństwo - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Albo - inni zwolennicy wprowadzania do debaty publicznej wulgaryzmów. Bo Urban to ich ojciec chrzestny. On pierwszy w swoim tygodniku słowa powszechnie uważane za obelżywe zaczął stosować zamiast przecinków.  

Ale nasz region winny jest Urbanowi wdzięczność nie tylko dlatego, że tak wielu miał tu zwolenników i tak często jego tygodnik o naszym kawałku Polski pisał. Główny powód jest inny. To ciekawe, że o tym jakoś nikt w licznych panegirykach nie wspomniał. Ani na lewicy, gdzie na razie przenośne pomniki ponoć wybitnemu publicyście już zaczęto stawiać, ani na prawicy, gdzie też chyba zapomniano o jego "zasługach" nie tylko w III RPO, ale i w PRL. 

Pamiętacie Państwo wybuch w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku? Powinniście pamiętać, bo dotknęło to nas w szczególny sposób. Radioaktywna chmura przeszła przede wszystkim nad północno-wschodnią Polską. I co wtedy sączyła rządowa propaganda, którą kierował Jerzy Urban? Że nie ma zagrożenia, że ludzie są bezpieczni, że trzeba iść na pochód z okazji 1 Maja, czyli potencjalnie narażać się na dodatkowe niebezpieczeństwo. 

Tak się złożyło, że jeszcze za PRL ówczesna Akademia Medyczna w Białymstoku przeprowadziła zakrojone na dużą skalę badania dotyczące chorób tarczycy w północno-wschodniej Polsce. Kierująca tymi badaniami prof. Ida Kinalska o ich wynikach mówiła w mediach wielokrotnie. A w ten sposób podsumowała to w 2006 roku w wywiadzie udzielonym Kurierowi Porannemu: "Napromieniowanie spowodowało poważne zmiany w tarczycy, szczególnie u dzieci.  Skutkuje to do dziś ".   

Gdyby III RP była od swojego zarania normalnym krajem, to choćby za narażanie ludzi Urban powinien wylądować na ławie oskarżonych. Jednak nie wylądował, tylko pił wódkę z najważniejszymi osobami w tym państwie. Jego już nie ma, ale współtowarzysze biesiad wciąż do różnych ról w naszym życiu publicznym aspirują.   

To co dzieci i miłośnicy Urbana, gdzie ten pomnik postawicie?

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Pół Polski się śmieje - felieton Tomasza Kubaszewskiego

10.10.2022, 14:19

Trudno się w dzisiejszej rzeczywistości zorientować, co jest normalne, a co nie i kto jest normalny, a kto nienormalny.


Rockowa płyta lepsza od pomników i murali - felieton Tomasza Kubaszewskiego

3.10.2022, 13:03

Atmosfera jarmarku zaczyna unosić się nad Obławą Augustowską. Zarówno takiego prawdziwego, jak i politycznego. Powstają instalacje o bardzo wątpliwych walorach estetycznych, a swoje zdanie na temat tej największej zbrodni w powojennej historii Polski wyrażają już nawet funkcjonariusze czasów PRL.


Dzieci nie są samorządowe, tylko państwowe - felieton Tomasza Kubaszewskiego

26.09.2022, 11:40

W edukację inwestować nie warto. Nie da się bowiem wykluczyć, że pojawi się ktoś mądrzejszy i wypchnie z urzędu, czy z rady miejskiej. A w wielu przypadkach nie byłoby to specjalnie trudne.


Pani sędzio, jak to miało być? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

19.09.2022, 15:06

Białorus..., o przepraszam - białostocki sąd administracyjny stwierdził, że zawracanie cudzoziemców, którzy nielegalnie dostali się do Polski od strony Białorusi jest naruszeniem prawa. Wcześniej to samo twierdzili różnego rodzaju aktywiści. No i media reprezentujące postępową ludzkość.


Knut spod Oslo to nie Bonamassa - felieton Tomasza Kubaszewskiego

12.09.2022, 15:00

Najarana Anka, na, na, na, Anka jak śmietanka, na, na, na.

O, to ludzie lubią. A nie jakieś bluesy.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Źródło fot. Google Maps
17.06.2024, 06:35, akt. 08:53

Co dalej z ulicą Kościelną w Augustowie?


fot. Wigry Suwałki
14.06.2024, 10:08, akt. 17.06.2024, 11:08

Wigry Suwałki awansowały do III LigiŹródło fot. Wigry Suwałki
14.06.2024, 09:22, akt. 11:59

Czy Wigry awansują do III Ligi?

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok