Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na przesmyku suwalskim zakończyły się ćwiczenia TUMAK-22

Na przesmyku suwalskim zakończyły się ćwiczenia TUMAK-22

autor: Iza Kosakowska

25.11.2022, 16:03, akt. 18:03

Napad na konwój i pomoc poszkodowanym żołnierzom - tak wyglądał scenariusz ćwiczeń wojskowych, które odbyły (25.11) się w okolicach miejscowości Płociczno na Suwalszczyźnie.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Na przesmyku suwalskim zakończyły się ćwiczenia TUMAK-22 - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To podsumowanie kilkutygodniowych szkoleń z udziałem żołnierzy m.in. z jednostek wojsk lądowych, sił powietrznych, sił specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Wojsk Obrony Terytorialnych oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Jak informuje wojsko, głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek podległych dywizji, osiągnięcie gotowości i prowadzenie działań taktycznych we współdziałaniu z pododdziałami sojuszniczymi.

W okolicy miejscowości Płociczno na przesmyku suwalskim odbyło się oficjalne zakończenie ćwiczeń, które obserwował wicepremier Mariusz Błaszczak.


- Byliśmy świadkami epizodu, który jest rozgrywany w ramach cyklicznych ćwiczeń zorganizowanych w terenie przygodnym, a więc poza poligonem, przygotowanych po to, aby żołnierze polscy mogli ćwiczyć interoperacyjność z żołnierzami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi - powiedział minister Błaszczak.


Wicepremier chwalił żołnierzy za dobrą współpracę i przygotowanie do ochrony całej flanki sojuszu północnoatlantyckiego. Dodał, że w ćwiczeniach wzięli także udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. - Budujemy interoperacyjność, budujemy zgranie różnych formacji, tak żeby żołnierze doskonale wiedzieli, jak należy ze sobą współpracować - mówił.

Generał brygady Piotr Fajkowski, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, poinformował, że w okolicy Płociczna powstało w tym celu, na potrzeby ćwiczeń, jedno ze stanowisk dowodzenia.

Epizod, który został zaprezentowany w piątek, dotyczył dostarczenia zaopatrzenia dla jednostki, która walczy w okrążeniu na przesmyku suwalskim. Kolumna logistyczna, która transportowała zabezpieczenie logistyczne do jednostek wojskowych, została zaatakowana. Doszło do wymiany ognia. Z pomocą medyczną musiały interweniować wojskowe karetki.

Mjr Magdalena Kościńska, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej poinformowała, że w ćwiczeniach, które trwały tydzień, wzięło udział ok. 2 tysięcy żołnierzy i tysiąc jednostek sprzętowych.


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON Mariusz Błaszczak obserwował ćwiczenia żołnierzy pod Białymstokiem [zdjęcia, wideo]

22.08.2022, 07:17

Żołnierze z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Stanów Zjednoczonych wspólnie ćwiczyli pod Białymstokiem. To część międzynarodowych ćwiczeń Amber Desire 22. Na poligonie był też wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Mariusz Błaszczak i Elżbieta Witek w Podlaskiem [zdjęcia]

27.06.2022, 12:31

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek (27.06) goszczą w województwie podlaskim. Spotkali się już z żołnierzami, którzy pracują na polsko-białoruskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok