Radio Białystok | Wiadomości | Szef MON Mariusz Błaszczak obserwował ćwiczenia żołnierzy pod Białymstokiem [zdjęcia, wideo]

Szef MON Mariusz Błaszczak obserwował ćwiczenia żołnierzy pod Białymstokiem [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

22.08.2022, 07:17, akt. 18:36

Żołnierze z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Stanów Zjednoczonych wspólnie ćwiczyli pod Białymstokiem. To część międzynarodowych ćwiczeń Amber Desire 22. Na poligonie był też wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Wspólne ćwiczenia żołnierzy z Polski, Wielkiej Brytanii, USA i Rumunii - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Jesteśmy konsekwentni w budowaniu odporności Sojuszu Północnoatlantyckiego; zadaniem sił zbrojnych państwa NATO jest odstraszanie, pokazanie imperium zła, że państwa NATO są odporne" - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak na poligonie Zielona koło Białegostoku.Żołnierze ćwiczyli m.in. sprawne przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenie działań obronnych. Chodzi również o współpracę i zgrywanie pododdziałów międzynarodowych.Scenariusz manewrów zakładał przejęcie terenu zurbanizowanego, który jest opanowany przez przeciwnika. 

Przy omawianiu scenariusza ćwiczeń podkreślano, że takie elementy szkoleniowe są ważne, bo z takimi działaniami mają do czynienia żołnierze w trakcie wojny w Ukrainie. Podano, że ćwiczenia w terenie zurbanizowanym, walki w takim terenie, to jeden z "najważniejszych epizodów we współczesnych działaniach taktycznych".

Jednym z elementów ćwiczeń było również wsparcie żołnierzy z powietrza, którzy dokonali desantu, a inni musieli ewakuować rannych żołnierzy.Wszystko odbywało się na poligonie Zielona pod Białymstokiem. W tegorocznej edycji ćwiczenia wzięło udział 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu. 

Działania pod Białymstokiem były osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe W-3 Sokół.Natomiast we wtorek (23.08) żołnierze będą przemieszczać się w patrolach w kierunku Raczek i Augustowa, a także Łap i Bielska Podlaskiego.

Amber Desire 22 realizują żołnierze Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Batalionowej Grupy Bojowej eFP oraz 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


| red: mark, sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak na manewrach Defender Europe [zdjęcia i wideo]

19.05.2022, 13:01

Prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski obserwowali w czwartek (19.05) w okolicach Nowogrodu ćwiczenia wojskowe Defender-Europe.


Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka [zdjęcia, wideo]

25.03.2022, 09:30

Sojusznicze ćwiczenia "Bull Run-18" dobiegają końca. Jeden z ostatnich epizodów cyklicznych manewrów obserwował w piątek (25.03) na Podlasiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Żołnierze forsowali rzekę Narew - ćwiczenia w Nowogrodzie [zdjęcia, wideo]

26.11.2021, 13:31

Przeprawa czołgów przez Narew, desant ze śmigłowców, a to wszystko przy wsparciu samolotów F16. Tak wyglądał ostatni epizod ćwiczeń TUMAK21 na poligonie w Nowogrodzie koło Łomży.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok