Radio Białystok | Wiadomości | Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka [zdjęcia, wideo]

Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka [zdjęcia, wideo]

25.03.2022, 09:30, akt. 18:25

Sojusznicze ćwiczenia "Bull Run-18" dobiegają końca. Jeden z ostatnich epizodów cyklicznych manewrów obserwował w piątek (25.03) na Podlasiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka, 25.03.2022, fot. Joanna Szubzda
Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka, 25.03.2022, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ćwiczenia wojskowe "Bull Run-18" nad Zalewem Siemianówka - relacja live Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z dowódcą 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk. Piotrem Fajkowskim rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Współpraca z sojusznikami zapewni bezpieczeństwo PolskiWspółpraca polskiego wojska z wojskami sojuszniczymi, a także wzmacnianie naszej armii - zapewni bezpieczeństwo Polski - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas piątkowych (25.03) wojskowych ćwiczeń nad Zalewem Siemianówka.


W piątek w Bondarach nad Zalewem Siemianówka Mariusz Błaszczak obserwował ostatnie ćwiczenie Bull Run-18, które realizowane było wspólnie przez żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


- Przed chwilą obserwowaliśmy epizod ćwiczeń sojuszniczych, ćwiczeń, które są przeprowadzane w ramach programu eFP, czyli wzmocnienia obecności sojuszniczej w Polsce, ćwiczeń, które doskonalą umiejętności współpracy między Wojskiem Polskim a wojskami sojuszniczymi - mówił Mariusz Błaszczak.


Minister Błaszczak dodał, że na co dzień żołnierze 16. Dywizji ćwiczą z żołnierzami wojsk sojuszniczych, głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale też z Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii.


Sprawdzian interoperacyjności wojsk NATO

Mariusz Błaszczak, mówiąc o doskonaleniu współpracy powiedział, że chodzi o ćwiczenie interoperacyjności.


- Chodzi o to, by w sytuacji, jeśli będzie taka potrzeba, wzmocnione siły sojusznicze mogły z sobą współpracować bardzo płynnie, tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyzny, żeby odstraszyć agresora, żeby udowodnić, że żołnierze wojsk sojuszniczych są zgrani, posiadają wysokie umiejętności - mówił szef MON i ocenił, że jest to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa naszemu krajowi.Podkreślił, że, biorąc pod uwagę obecne zagrożenia, jest to tym bardziej znaczące.


- Za wschodnią granicą Polski dzieje się wojna, Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Mamy świadomość tego, że tylko poprzez - z jednej strony budowanie interoperacyjności, z drugiej - poprzez wzmacnianie wojska polskiego jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - mówił.Większa obecność NATO na wschodniej flance

Minister Błaszczak odniósł się do czwartkowego szczytu NATO.


- Przygotowywane są dokumenty planistyczne, przygotowywany jest program, który zapewni jeszcze większą obecność wojskową Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO - powiedział.


Mówił, że Polska należy do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie tylko, jeśli chodzi o aktywność wojskową, ale także, jeśli chodzi o rozbudowę swego wojska. Wymienił tu m.in. podpisaną w 2018 roku umowę w sprawie dostarczenia zestawów obrony powietrznej Patriot, której pierwsze rakiety i elementy - jak mówił, trafią w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego. Także w tym roku mają trafić pierwsze Bayraktary, czyli drony uderzeniowe, na zakup których umowę podpisano w ubiegłym roku.

Wymienił też podpisaną w minionych latach umowę w sprawie zestawów artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu do 300 km oraz w sprawie wyposażenia polskich Sił Powietrznych w amerykańskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-35.

Błaszczak mówił, że finalizowane są też negocjacje związane z podpisaniem umowy w sprawie czołgów Abrams i 250 takich czołgów trafi na wyposażenie polskiego wojska.


- Robimy to wszystko dlatego, żeby Polska była bezpieczna, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie, bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszej ojczyzny - powiedział szef MON.


Minister był na polsko-białoruskiej granicy

Minister Mariusz Błaszczak mówił, że przed ćwiczeniami spotkał się z żołnierzami pełniącymi służbę na polsko-białoruskiej granicy. - Choć natężenie ataków hybrydowych dokonywanych na Polskę przez reżim Łukaszenki zmniejszyło się, to wciąż każdej doby kilkadziesiąt mamy prób nielegalnego przekraczania granicy. Migranci są niewątpliwie zachęcani do tego przez służby białoruskie. Musimy rozpatrywać tę sytuację jako jeden z ważnych elementów zagrożenia naszego bezpieczeństwa - mówił szef MON.


Dziękował żołnierzom Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych za codzienną służbę na wschodniej flance NATO. 

- To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także dla wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił. Dodał, że to ważne i symboliczne w dniu wizyty prezydenta USA Joe Bidena.


Ćwiczenia zaplanowane były wcześniej

Dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. Krzysztof Radomski mówił, że obserwowane w piątek ćwiczenie, to ćwiczenie planowe i cykliczne, które - jak dodał - realizowane jest dwa razy do roku. Mówił, że w ćwiczeniach uczestniczą żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej, a także żołnierze z 15. Brygady Zmechanizowanej.

Gen. Radomski powiedział, że jednym z epizodów tego ćwiczenia, który odbył się w piątek, było opanowanie tamy i odbicie z rąk przeciwnika.


- Jest to doskonała okazja do współpracy z wojskami sojuszu: z wojskami amerykańskimi, brytyjskimi, chorwackimi, rumuńskimi, które na co dzień z nami ćwiczą na poligonach - mówił Radomski.


W ćwiczeniu pod kryptonimem Bull Run-18 wzięło udział blisko dwa tys. żołnierzy i ponad pół tysiąca jednostek sprzętu - podała 16. Dywizja.

źródło: PAP, IAR | red: bs, zmj, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piknik wojskowy "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" w Białymstoku [zdjęcia]

22.03.2022, 09:59

Można tam zobaczyć m.in. lekkie wozy bojowe i wyrzutnie rakiet. Na placu przy Teatrze Dramatycznym w Białymstoku trwa piknik wojskowy "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej".


"To pierwszy krok w budowaniu silnej armii". Prezydent podpisał ustawę o obronie ojczyzny

18.03.2022, 13:57

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek (18.03) ustawę o obronie ojczyzny. Zakłada ona wzrost budżetu na obronność, zwiększenie liczebności armii, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.


Politechnika Białostocka wyremontuje odrzutowiec Lim-5 - zabytek trafi do Parku Militarnego [zdjęcia, wideo]

16.03.2022, 16:03

Polski odrzutowy samolot myśliwski Lim-5 wyremontuje Politechnika Białostocka.


Siedmiokrotnie większe zainteresowanie służbą w WOT

14.03.2022, 08:47

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują znaczny wzrost zainteresowania służbą w tej formacji. Dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła mówi, że wojna w Ukrainie spowodowała, iż zgłasza się znacznie więcej kandydatów.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok