Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Błaszczak i Elżbieta Witek w Podlaskiem [zdjęcia]

Mariusz Błaszczak i Elżbieta Witek w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

27.06.2022, 12:31, akt. 28.06.2022, 09:35

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek (27.06) goszczą w województwie podlaskim. Spotkali się już z żołnierzami, którzy pracują na polsko-białoruskiej granicy.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Marszałek Sejmu i szef MON z wizytą u żołnierzy na granicy z Białorusią - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Witek: silna i liczebna armia to sprawa priorytetowa

PiS od zawsze przykładało dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa i obronności; silna i liczebna armia to sprawa priorytetowa, szczególnie w związku z wywołaną przez Rosję wojną w Ukrainie - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W poniedziałek w gminie Narewka marszałek Sejmu Elżbieta Witek razem z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem wzięła udział w odprawie dotyczącej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i spotkała się z funkcjonariuszami Straży Granicznej.- Chciałam bardzo nisko pokłonić się wszystkim żołnierzom, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej - powiedziała Witek, zwracając uwagę na profesjonalizm, doświadczenie i odwagę żołnierzy. Wskazała, że w dalszym ciągu są próby siłowego przekraczania polsko-białoruskiej granicy.Marszałek Sejmu stwierdziła, że PiS od zawsze przykładało dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa i obronności, o czym mają świadczyć - mówiła - m.in. zwiększenie liczebności wojsk, zakupy nowoczesnego sprzętu, czy powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak dodała, silna i liczebna armia to sprawa priorytetowa, szczególnie w związku z wywołaną przez Rosję wojną w Ukrainie.


- Dajecie państwo Polakom ogromne poczucie bezpieczeństwa. Sama świadomość, że tutaj jesteście daje nam przekonanie, że nic złego nam się stać nie może. Stoicie na straży bezpieczeństwa polskich granic, czyli tego, do czego wojsko zostało powołane - oświadczyła Witek.

Wojsko wspiera Straż Graniczną

Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły bądź uczestniczą we wspieraniu Straży Granicznej, tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo na granicy - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


- To nie są ćwiczenia, to jest realne zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, dlatego, że codziennie - chociaż w mniejszej skali - mamy do czynienia z atakami na granicę. Reżim Łukaszenki, w sposób niewątpliwie skoordynowany z Kremlem dopuszcza się ataków przy użyciu migrantów, którzy zostali zaproszeni na Białoruś czy do Rosji z Bliskiego Wschodu, którzy niekiedy wręcz na siłę są przepychani przez polsko-białoruską granicę - zwrócił się Błaszczak do żołnierzy.


Szef MON ocenił że "służba na granicy, to trudna służba".


- Nie dość, że mamy do czynienia z atakami ze strony białoruskiej, to jeszcze polscy żołnierze byli atakowani przez polityków opozycji, różnych ludzi, którzy domagali się od państwa polskiego otwarcia granicy - czyli wpisywali się w plan napisany na Kremlu. Konsekwencja tych działań miała być taka: najpierw hybrydowy atak na Polskę ze strony białoruskiej, kryzys w naszym kraju, a potem atak na Ukrainę, tak, aby uniemożliwić pomoc Ukrainie z Polski - mówił Błaszczak.Jak zaznaczył, działania wojska na wschodniej granicy zaczęły się już ok. rok temu.


- Już na początku lipca ubiegłego roku rozpoczęliśmy działania związane z położeniem concentriny, czyli typowych wojskowych zabezpieczeń, które spowalniały forsowanie granicy i przyczyniły się do tego, że te wszystkie ataki na granicę nie były skuteczne - mówił.


Dodał, że na granicę wysłani zostali przede wszystkim żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej, ale także służący "we wszystkich jednostkach Wojska Polskiego"- Można powiedzieć, że całe Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły bądź uczestniczą we wspieraniu polskiej Straży Granicznej tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo na granicy - mówił Błaszczak, podkreślając współpracę regularnych sił z Wojskami Obrony Terytorialnej.


Przypomniał, że w działania wojsk polskich angażowały się też m.in. wojska brytyjskie, a wokół pobliskiego zalewu Siemianówka miały miejsca ćwiczenia sił NATO.

Po wizycie w bazie wojskowej w Nowej Łuce marszałek Elżbieta Witek spotkała się z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Narewce.
Marszałek Witek spotka się z mieszkańcami Supraśla

Po południu marszałek Elżbieta Witek będzie na Podlaskim Pikniku Rodzinnym na rynku w Supraślu. Na najmłodszych czekają tam m.in. dmuchańce i lody bez ograniczeń. Będą również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, prezentacje służb mundurowych i występ orkiestry dętej.

Piknik w Supraślu potrwa od 16:00 do 19:00. Marszałek Elżbieta Witek spotka się z mieszkańcami w Supraślu ok. 18:00.

źródło: PAP | red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zmiany w rządzie - Mariusz Błaszczak nowym wicepremierem

22.06.2022, 16:54

Prezydent Andrzej Duda dokonał w środę (22.06) zmian w rządzie. Szef MON Mariusz Błaszczak został powołany na funkcję wicepremiera. Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski i Zbigniew Hoffmann zostali powołani na funkcje ministrów-członków Rady Ministrów.


Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu, nowym wicepremierem - szef MON Mariusz Błaszczak

21.06.2022, 07:52

Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - oświadczył w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. Moim następcą w randze wicepremiera będzie szef MON Mariusz Błaszczak - dodał.


Szef MON: Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją [zdjęcia]

27.05.2022, 15:52

Trzeba być przygotowanym do walki z dezinformacją i pokazywać, że fake newsy służą interesom agresora - mówił w piątek (27.05) szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, ważne jest włączenie w tę walkę WOT, które mogą przeciwdziałać dezinformacji wśród lokalnych społeczności.


Piątek pod znakiem militariów w Sokółce - pokaz, piknik i konferencja [zdjęcia, wideo]

27.05.2022, 07:17

Pokaz militarny, piknik wojskowy i konferencja poświęcona dezinformacji - w piątek 27 maja w Sokółce żołnierze m.in. 15. Brygady Zmechanizowanej i NATO-wskiej grupy bojowej zaprezentowali swoje umiejętności podczas operacji pod kryptonimem "Otocz i zniszcz".


Marszałek Sejmu: Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami - atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO

8.11.2021, 20:00

Alaksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO; nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia - podkreśliła w poniedziałek (08.11) marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok